Musa Anter katledildiği sokakta anıldı

Fotoğraf: Fırat Topal/Evrensel

Gazeteci Yazar Musa Anter, ölümünün 29’uncu yıldönümünde katledildiği Diyarbakır Yenişehir ilçesi Cumhuriyet Mahallesi 442’nci sokakta anıldı. Anmaya Anter’in ailesi, HDP Diyarbakır il yöneticileri, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, çok sayıda gazeteci ve sevenleri katıldı.

Saygı duruşunun ardından yapılan açıklamada konuşan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, "Musa Anter'i katleden zihniyet, onunla birlikte Kürt halkının hakikatini katletmek istedi, özgür basını susturmak istedi. Ancak geçen 29 yıla rağmen burada toplanan biz gazeteciler, özgür basın mensupları, bunun gerçekleşmeyeceğini bir kez daha gösteriyoruz. Özgür basın geleneğinin sürdürücüleri, kaleminin yerde kalmasına müsaade etmediler. Apê Musa'nın katillerinin yargılanması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Daha sonra konuşan Saliha Aydeniz, "Apê Musa üzerinden, yarattığı hakikat üzerinden, Kürtlerin özgürlük mücadelesini bitirmek istediler. Ama bugün gelinen aşamada Kürt halkının özgürlük ve hakikat mücadelesi ilk günkü gibi dipdiri, capcanlı devam ediyor” dedi.

Anter’in katledilmesiyle ilgili hukuki sürecin işletilmediğini ve faillerinin yargılanmadığını vurgulayan Aydeniz, “Bütün faili meçhul cinayetlerin aslında faili beli. Bu cinayetler zaman aşımına uğratılmak ve unutturulmak istenilmekte. 29 yıl değil 49 yıl da geçse Apê Musa ve failli meçhulde yitirdiklerimizin hiçbirini unutmayacağımız. Bu mücadeleyi devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

FERHAT TEPE'NİN FOTOĞRAFINA ENGEL

Polis, Bitlis’te bulunan evinden çıktığı 28 Temmuz 1993’te kaçırılan ve 8 Ağustos’ta Elazığ’ın Hazar Gölü yakınlarında cenazesi bulunan Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin fotoğrafının taşınmasına engel olmaya çalıştı.

Fotoğrafa el koymak isteyen polis ile gazeteciler arasında yaşanan tartışmada, polis Ferhat Tepe’nin “yasaklı” olduğunu gerekçe gösterdi. Fotoğrafı vermeyen gazeteciler, anma boyunca polis gözetimine maruz kaldı.

Evrensel Mezopotamya Ajansı, Gazete Karınca


PAYLAŞ