Alman Parlamentosu’na Türkiyeli genç aday

26 Eylül’de Almanya’da yapılacak genel seçimlerde birçok göçmen milletvekili adayı ile birlikte Türkiye kökenli adaylar da seçim için yarışıyor.

1987 yılında Dersim’de doğup, 1996 yılında siyasi nedenlerle ailesi ile birlikte Almanya’ya yerleşen Ezgi Güyildar, Almanya’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da (NRW), Sol Parti’nin federal parlamento için yarışan genç adayı.

Hukuk öğrenimi gören Güyildar, 2014- 2020 yıllarında arasında Essen şehrinde de Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulundu.

Gelecek Pazar gerçekleşecek seçim öncesi açıklamalarda bulunan Güyildar, Sol Parti’nin yıllardır ısrarlı şekilde devam eden “Herkese eşit haklar” talebinin sözde kalmaması, gerçekten hayata geçirilmesi için milletvekili adayı olduğunu belirtti.

Türkiye’den izlenen kutuplaştırma politikalarının Almanya’daki Türkiye kökenli göçmenleri bölmesine izin vermemesi gerektiğini aktaran Güyildar, hem Türkiyeliler arasında hem de göçmenlerle Alman emekçiler arasındaki yakınlaşmayı ancak yaşanılan ortak sorunlara karşı birlikte hareket edilebilirse sağlayabileceğini belirtti


PAYLAŞ