Validebağ Gönüllüleri: Tam bir barbarlıkla karşı karşıyayız, bir ekosistem yok ediliyor

Kolaj: Independent Türkçe

TÜKENMEZ HABER –  İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan ve Anadolu yakasının en büyük yeşil alanlarından olan Validebağ Korusu’na bu sabah iş makileri girdi. İş makineleri birinci dereceden sit alanı ilan edilen koruya polis gözetiminde girerek, moloz döktü. Validebağ'ın ‘koru’ olarak kalması için mücadele eden gönüllüler iş makinelerini durdurmaya çalışsa da polisin müdahale etmesiyle geri çekilmek zorunda kaldılar.

Üç kez alınan yürütmeyi durdurma kararına rağmen ‘Validebağ Korusu’nu Millet Bahçesi’ne dönüştürmek isteyen Üsküdar Belediyesi ise yaşanalar karşısında sessizliğini koruyor.

Tükenmez Haber’in ulaştığı Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin, “Direnmeye devam edeceğiz. Dökülen molozları yarın sabah itibariyle toplayacağız. Validebağ, Nakkaştepe olmayacak” dedi.

Validebağ Korusu raporu: Beton dökülecek, korunun doğal döngüsü bozulacak

‘VALİDEBAĞ KORUSU’NUN ‘KORU OLMA’ ÖZELLİĞİ REMEN YOK EDLİYOR’

İş makinelerinin girmesiyle moloz dökümüne başladığını söyleyen Arif Belgin sabah yaşananları şöyle anlattı;

“Şu anda içimiz yanıyor. Kendimi çok kötü hissediyorum. Ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Birinci dereceden sit alanı olan Validebağ Korusu’nun, koru olma özelliği resmen yok ediliyor. Yollar genişletiliyor. Bu arada yol olmayan yerlere de moloz dökülüyor ve tüm bunlar ‘olağan bakım çalışması’ adı altında yapılıyor. Biz bu açıklamaya inanmıyoruz.

Burada yaşayan insanlar olarak ‘Validebağ Korusu’na dokunulmamasını’ defalarca söyledik, imza kampanyaları düzenledik. 200 bine kadar imza toplandı ancak Üsküdar Belediyesi bu sese kulak vermedi. Üstelik yürütmeyi durdurma kararına rağmen bugün iş makineleri koruya girdi.”

MAHKEME ‘MİLLET BAHÇESİ’ KARARINI DURDURMUŞTU

Geçtiğimiz Haziran ayında Validebağ Korusu'nun Millet Bahçesi yapılmasını uygun bulan koruma kurulu kararının ve koruma amaçlı nazım imar planının yürütmesi durdurulmuştu. Mahkeme, Millet Bahçesi projesinin koru kavramına uygun olmadığına karar vermişti.

 Valideğbağ Gönüllüleri

‘POLİS ZORUYLA BİR EKOSİSTEM YOK EDİLİYOR’

Mahkeme kararlarını ve üç kez alınan yürütmeyi durdurma kararını hatırlatan Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin, “Tam bir barbarlıkla karşı karşıyayız. Şehrin ortasında kalmış bir ekosistem zorla yok ediliyor. Polis zoruyla bir ekosistem yok ediliyor” dedi.

 

‘ZÜCACİYE DÜKKANINA GİRMİŞ FİL GİBİ…’

‘Zücaciye dükkanına girmiş fil gibi ortalığı mahvettiler, bitirdiler’ diyen Arif Belgin, 'Üsküdar Belediye’sinin mahkeme kararını tanımadığını' söyleyerek şöyle devam etti;

“Üç tane ‘yürütmeyi durdurma kararı’ var. Bu kararlardan birisi Üsküdar Belediyesi’nin açtığı projeyle ilgiliydi. Bu karara Üsküdar Belediyesi itiraz etti. Mahkeme bu itirazı oy birliğiyle incelemeksizin reddetti. Buna rağmen hala buraya girmeye çalışıyor. Zücaciye dükkanına girmiş fil gibi ortalığı mahvettiler, bitirdiler.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ‘beni bu mahkeme kararları bağlamaz’ diyor. Bizim açtığımız ‘proje iptal’ davasında ‘yürütmeyi durdurma kararı’ verildi. Bu karar doğrudan ‘Validebağ Korusu’nu ilgilendiriyor. Hilmi Türkmen, avukat olmasına rağmen bu kararı tanımıyor. Burada yaşananlar ‘hukuk tanımazlığın’ bir örneği.”

‘Üsküdar Belediyesi’ne ulaşmaya çalıştıklarını ancak yanıt alamadıkları söyleyen Belgin “Bir arkadaşımız en sonunda belediyenin cenaze işlerini aradı, “Validebağ Korusu ölüyor, buyurun cenazesini kaldırın” demiş çok ironik bir şekild” dedi.

‘VALİDEBAĞ, NAKKAŞTEPE OLMAYACAK’

Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin sözlerini şöyle tamamladı;

"Direnmeye devam edeceğiz. Burası bizim yaşam alanımız, bizin gezdiğimiz, yürüdüğümüz, piknik yaptığımız bir koru. Validebağ’ın yok edilip Millet Bahçesi’ne dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Nakkaştepe’den övünerek bahseder Hilmi Trükmen, oranın övülecek bir yanı yok tam tersine utanılacak bir yer. Burası Nakkaştepe olmayacak.”


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR