'Yeri yurdu olmayanlar' anlatıyor: Kalacak yer bulamayıp, kaydını donduran öğrenciler var

TÜKENMEZ HABER- Yaklaşık iki yıldır ara verilen yüzyüze eğitim, üniversite öğrencileri için kabusla başladı. Üniversiteyi yeni kazananlar, iki yılın ardından okuduğu şehre dönenleri büyük bir barınma krizi karşıladı.

KYK yurtlarının yetersizliği, özel yurtların dudak uçuklatan fiyatları ve konut kiralarındaki fahiş artış nedeniyle öğrenciler güz dönemini kalacak yer bulmaya çalışmakla geçiriyor. 

Öğrencilerin yaşadığı barınma krizi büyürken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yurt konusunda Türkiye'de bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Şu anda bir milyona yakın yatak kapasitesi olan yurtlarımız var. Üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı. Ya elinize dilinize dursun...Şu anda bunlar 650 liraya çıktı. Nereden nereye geldik?” açıklaması geldi.

Barınma sorununu çözemeyen bir grup öğrenci konut ve yurt kiralarındaki artışlara tepki göstermek amacıyla parklarda ve kampüs önlerinde sabahlamaya başladı.

‘Barınamıyoruz Hareketi’ ilk dikkat çekici eylemini Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirdi.

Öğrencilerin karşısına çıkan polis, öğrencilere dağılmalarını söyledi. Ancak öğrencilerin “Evimiz yok, yurdumuz yok. Tek amacımız burada yatmak” yanıtı sosyal medyada gündem oldu.

‘Barınamıyoruz Hareketi’nin eylemi İzmir, Kocaeli, Ankara’ya da yayıldı.

ÖĞRENCİLER NE İSTİYOR?

İstanbul’da ‘Barınamıyoruz Hareketi’ içerisinde yer alan Ebru Sert, Tükenmez Haber’e hareketin taleplerini anlattı.

Sert’e göre ‘Barınamıyoruz Hareketi’nin 3 ana talebi var:

“Barınma krizi öğrenciler için çok can yakıcı boyutta. Eğitim hakkımız engelleniyor. İlk elden, ‘yurtların kapasiteleri artırılsın, semtlere göre kiralar denetlensin, öğrenci evlerine destek sağlansın, öğrenciler için konut alanı oluşturulsun' diyoruz."

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Ebru Sert, ‘İkamat ettiği ev, Davutpaşa Kampüsü'ne çok uzak kaldığı için Güngören’de ev aradığını’ söylüyor. Ancak ev kiralarının 5 bin TL’ye yaklaştığını görmesiyle ev tutma talebini şimdilik ertelemiş ve barınma krizinin bir an önce çözülmesi için ‘Barınamıyoruz Hareketi’ni oluşturan gençlerden biri olmuş.

‘EĞİTİME ARA VEREN ARKADAŞLARIMIZ VAR’

Hareketin ortaya çıkışıyla birlikte çok sayıda kişinin kendileriyle iletişime geçtiğini söyleyen Sert’e göre durum oldukça vahim. Kimi gençlerin yurt ya da ev bulamadıkları için eğitime ara verdiklerini söyleyen Sert söyle devam ediyor;

“Bu konuda çok daha can yakıcı sorunlar yaşayan arkadaşlarımız da var. Öyle ki yeni üniversite kazanan, KYK yurdu çıkmayan ve ev tutamayan arkadaşlarımız bir dönem okulunu donduruyor. Bunu yaşamak zorunda kalan çok sayıda arkadaşımız var hata velilerden de çok fazla telefon aldık.”

Sert, “Biz oturup ‘emlak piyasasının’ durgunlaşmasını bekleyemeyiz çünkü ekonomik gidişat buna izin vermiyor. O yüzden tekil tekil değil hep birlikte ses çıkarmak gerektiğine karar verdik. ‘Barınamıyoruz Hareketi’ böyle başladı. Beklediğimizden çok fazla ile yaygınlaştı bu hareket. Bize ulaşan kişi sayısı şu anda 600 ve sayı giderek artıyor. Çok fazla kişi çözüm arayışı içinde” diyor.

‘NÖBETLERİMİZ DEVAM EDECEK’

Eylemlere rağmen hükümetin harekete geçmediğini söyleyen Sert, “Hükümet kanadı henüz bize ulaşmadı. Nöbetlerimiz şimdilik devam edecek, hareketin nereye gideceğine birlikte karar vereceğiz. Tek tek şikayet etmek yerine hep birlikte direnirsek kazanırız. Bu sorunu yaşayanlar, bize ulaşsınlar çözümü birlikte arayalım” çağrısında bulundu.

‘EMLAK PİYASASI HEM ÖĞRENCİLER HEM DE DAR GELİRLİ AİLELER AÇISINDAN ÇIKMAZDA’

Emlak krizinin başka bir boyutunu da emlakçılar ve gayrimenkul danışmanları yaşıyor. Eskişehir’de bulunan Emlakçı Süleyman Dilman da ‘emlak piyasasının denetlenmesi gerektiği’ görüşünde.

Dilman’a göre ‘semtlere ve evin yapısına göre üst sınır getirilmeli ve üst sınırı aşan emlakçı ve ev sahiplerine ceza uygulanmalı;

“Hükümet ve muhalefet birleşerek semtlere bir an önce semtlere ve evin yapısına göre kira ücretini belirlemeli. Emlak piyasası şu an hem öğrenciler hem de dar gelirli aileler acısından çıkmazda. Biz hem ev sahibi hem de kiracılar arasında makası dengelemeye çalışıyoruz. Mal sahipleri haftalık fiyat artışı istiyor ve bekliyor. Bazen direndiğimiz noktalar oluyor, ancak ev sahipleri de ısrar ediyorlar. Bunların önüne geçmek için bir denetim mekanizmasının acil olarak uygulamaya sokulması gerekiyor”

‘ÖĞRENCİLER DİĞER GİDERLERİNİ NASIL KARŞILAYACAK?’

Öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir’de kiraların 3 katına çıktığını söyleyen Süleyman Dilman “Geçen sene 600 TL’ye verdiğimiz evler bu sene 1500 TL’ye çıktı. Dar gelirli ailelerin çocukları yüksek fiyatlara rağmen ev tutmak zorunda kalıyor. Ancak bu öğrenci diğer giderlerini nasıl karşılayacak? Kış geliyor, nasıl ısınacak?” diye soruyor.

Emlakçı Süleyman Dilman

‘EMLAK KRİZİ YÜZÜNDEN AYRILAN ÇİFTLER OLUYOR’

Öğrencilerin yanında yeni evlenen çiftlerin de emlak piyasasından etkilendiğinin altını çizen Süleyman Dilman, ‘çiftlerin evliliklerini ertelediğini’ söylüyor;

“Yeni evlenmek isteyen çiftlerde mağdur durumda. İnsan en mutlu gününü neden erteler ki? Emlak krizi yüzünden nişan atarlar, düğünü bozanlar... Ekonomik nedenlerle, yeni ev tutmak yerine ailesiyle yaşamak zorunda kalıyorlar, çiftler birisi bunu kabul etmeyince ayrılıklar gündeme geliyor. Kriz artık aileler arasında soruna neden oluyor."

ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU’NUN YURT POLEMİĞİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bir yıl içinde yurt sorununu çözmezsem siyaseti bırakacağım” sözlerine yanıt veren Erdoğan’ın açıklamaları da tepki toplamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yurt konusunda Türkiye'de bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık.” Sözlerine CHP liderinden cevap gecikmemişti.

Kılıçdaroğlu "Bugüne kadar sarayını üniversite yapmayı düşünüyordum. Artık yurt yapmayı da düşüneceğim! Gençlerden çalınan her şeyi, onlara geri vereceğim. Senin yanlışlarını, israfını telafi edeceğim" açıklamasını yapmıştı.

 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR