Yurt ve kira ücretlerini protesto eden öğrenciler parklarda sabahlıyor

Kısıtlı yurt imkanları ve fahiş ev kiraları dolayısıyla barınamayan öğrencilerin eylemleri devam ediyor. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Aydın, ve Mersin gibi kentlerde barınma hakları için sokaklara çıkan öğrenciler, 'talepleri karşılanana kadar akşam nöbetlerine devam edeceğini' açıkladı.

İSTANBUL

İstanbul Kadıköy'de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelen öğrencilere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dersim Dağ ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Mahir Başarır da destek verdi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay da öğrencilerle dayanışmak için nöbet alanına gitti. 

Öğrenciler, "KYK bursu 650 TL 1+1 ev 2650 TL KYK yurdu 450 TL" ve "Bu ülkede ne zaman gençler için güzel bir şeyler olacak?" dövizleri açtılar.

KOCAELİ'DE ÖĞRENCİLER GECEYİ İZMİT PARKI'NDA GEÇİRİYOR

Yurt kontenjanlarının yetersizliği ve fahiş ev kiraları nedeniyle "Barınamıyoruz Hareketi" nin geçtiğimiz gün İzmit Cumhuriyet Parkı'nda başlattığı eylem ikinci gününde devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri kalacak yerleri olmadığını söyleyerek, geceyi parkta geçireceklerini ifade etti.

Öğrencileri ziyaret için parka gelen İzmit Blediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, öğrencilerin taleplerini dinledi. Öğrenciler, amaçlarının sadece izmit, İstanbul, izmir, Ankara'da değil tüm yurtta öğrencilerin barınabilmesi ve parasız, nitelikli bir eğitime ulaşabilmesi olduğunu, bir tek öğrencinin bile barınma sorunu olduğu müddetçe eylemlerine devam edeceklerini ifade etti.

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, önceki dönem belediye tarafından yapılan ve TÜGVA'ya verilen yurda ilişkin dava sürecinin devam ettiğini, belediyenin binayı geri alması durumunda ücretsiz olarak öğrencilerin kalabileceği bir yurt olarak kullanılacağını belirtti.

İZMİR

İzmir'de kiralık ev ve kalacak yurt bulmakta zorlanan üniversite öğrencileri, geceyi Buca ilçesindeki Hasanağa Parkı'nda geçirdi. Öğrenciler, 'Barınamıyoruz, sokaktayız' yazılı pankart açtı.

ANTALYA

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen öğrenciler, taşıdıkların dövizlerle taleplerini dile getirdi. 

MUĞLA

Muğla'da barınma hakları için eylem yapmak isteyen Öğrenci Sendikası üyelerini polis engellemeye çalıştı. Öğrenciler, halkın da desteğiyle nöbetlerine devam etti. 

CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Eylemde öğrenciler adına açıklama yapan Devran Kara, en temel ihtiyaçları olan barınma haklarının bile giderilmemesi nedeniyle sokakta kaldıklarını söyledi.

Fahiş yurt ve kira fiyatlarıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Kara, "Emlakçılar odası başkanı dalga geçercesine önümüze 5 bin liralık ev fiyatları koyarken, ülkenin cumhurbaşkanı, aldığımız burs fiyatları için şükür etmemizi beklemekte ve üzerine de beddualar etmektedir ve 'elinize yüzünüze dursun' demektedir. Bu ihlaller, saldırılar ve yıpratma çabalarınız açık bir şekilde bizim gençlik birliğimizi sağlamak, yeni düşünceler geliştirmemizi ve kampüslerde bilim ve sanat çalışmaları yapmak yerine, barınma gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorunda kalıyoruz. Hakkımızı gasbedenlerin ellerine dillerine dursun diyoruz" ifadelerini kullandı.

 


PAYLAŞ