TTB: Son dört ayda kaybettiğimiz 26 sağlık çalışanından 13'ü aşısızdı

Fotoğraf: AA

Türk Tabipleri Birliği (TTB) korona virüsü (Covid-19) salgınının aşıyla durdurulabileceğini belirterek aşı olma çağrısı yaptı.

Aşılama ile sağlık çalışanlarının virüs nedeniyle vefatlarının önlendiği hatırlatılan açıklamada, "Sağlık çalışanı ölümlerinin etkili doz aşı ile durması, güvenle aşı olunması için değerli bir veri sunmaktadır. Etkili doz aşılanmanın tamamlanmaya başladığı Haziran 2021'den önce 435 (ayda ortalama 29) sağlık çalışanı kaybı yaşanırken; son dört ayda bu sayı toplam 26 oldu" ifadelerine yer verildi.

TTB'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, son 4 ayda ölen 26 sağlık çalışanından 13'ünün aşısız olduğu, 10'unun üçüncü doz aşısının yapılmadığı, 2 kişinin aşı bilgilerine ise ulaşılmadığı aktarıldı.

Üçüncü doz aşının da önemine vurgu yapılan açıklama şöyle devam etti:

"Son dört ayda kaybettiğimiz 26 sağlık çalışanından 13’ü aşısızdı, 10’unun hatırlatma doz aşısı eksikti. Etkili doz aşılanması tamamlanmış bir sağlık çalışanının bağışıklığı baskılayan tedavi aldığı biliniyordu. İki sağlık çalışanının aşı bilgisine ise ulaşılamadı. Unutmayın; COVID-19 tam doz aşı ile önlenebilir. Özellikle ilk dönemde aşılanan sağlık çalışanları ve yaşı nedeniyle öncelik verilenler: Üçüncü hatırlatma dozuyla etkili aşı olmadan tam aşılı sayılmazsınız. #TedirginOlmaAşıOl #AşıKorur


PAYLAŞ