Bakandan ‘Barınamıyoruz’ diyen öğrencilere: İrtibatta kalalım

Üniversitelerde eğitimin yüz yüze başlamasının ardından, kira fiyatlarında astronomik artış nedeniyle üniversite öğrencileri barınma krizi yaşıyor. KYK’ya yerleşemeyen, özel yurtlara ve fahiş kiralara gücü yetmeyen öğrenciler ise ‘Barınamıyoruz Hareketi’ altında seslerini duyurabilmek için geceleri sokakta yatmaya başladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, dünkü açıklamasında “Algıyla milletimizi kandırmaya çalışıyorlar” diye seslenmişti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurtlara yerleşemedikleri için ‘Barınamıyoruz Hareketi’ni başlatan öğrencilere “İrtibatta  kalalım” dedi.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi’ye konuşan Kasapoğlu, “Barınamıyoruz” diyen öğrencilere şunları söyledi: “Bu arkadaşlar önce bize hangi yurda başvurmuşlar, hangisine kabul alamamışlar bildirsinler. Başvurularını alalım, kaçıncı yedek öğrenelim. Kendilerini tanıyalım. Maalesef öğrenci olmayıp, İstanbul’da evi olup diğer şehirlerde gösteri yapanlar var. Bizim niyeti halis olan her gencimizle diyaloğumuz, bağlantımız olur. Her zaman kapımız açıktır onlara. Ama kötü niyetli, istismar aracı olanlara da kanmayız. İyi niyetli herkesle görüşürüz.”

Bu sene pandemi nedeniyle bir yığılma olduğunu ifade eden bakan, şöyle konuştu:

“Pandemi nedeniyle iki yıldır başvuru almadık. Bu yıl o yüzden yığılma oldu. Pandemi nedeniyle geçen yıl gelmeyen öğrenciler bu yıl geldiler. Bir de bu sene başvuran öğrenciler var. İkisinin bir araya gelmesi bir yoğunluk oluşturdu. Ama yerleştirmelere baktığımızda bizim yerleştirmemiz zaten 2019’da da ilk başta aynı oranda. Biz her yıl aldığımız başvurunun yüzde 88’ini yerleştiriyoruz.”

Bakan, öğrencilere şu çağrıyı yaptı: “Bir gencimizi dışarıda bırakmamak için, başvuruda bulunan gençlerimizi yerleştirmek için çalışıyoruz. Bizimle irtibat halinde olsunlar.”

Kasapoğlu, yurtların durumuyla ilgili bilgileri de şöyle paylaştı:

“Bu başvuruda biz 362 bin kişiyi yurda yerleştirdik. Bunun 46 bin 863’ü feragat etti. 35 bini hemen ilk yedekte yerleştirdik. Normal süreçte biz başvuranların yüzde 90’ını yerleştiriyoruz. Pandemi nedeniyle bir sıkışma oldu. Ama tüm imkânları seferber edeceğiz. Son dört yılda yatak sayısını 216 bin artırdık. Bunun çoğu pandemi döneminde bitirildi. Yine kısa sürede devreye sokacağımız 64 bin kapasite var. Onları yetiştirmek için yoğun bir çalışma içindeyiz.”


PAYLAŞ