Almanya’da ‘Ülkücü Hareket’ raporu: Anayasa’ya aykırı

Almanya’da Federal Meclis’in Bilimsel Hizmet birimi tarafından ülkedeki Ülkücü Hareket ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporu, ülkücü grupların yasaklanması için uzun süredir girişimlerde bulunan muhalefetteki Sol Parti’nin beklentisini artırdı.

Tagesspiegel gazetesinin ilgili haberinde, söz konusu raporda Ülkücü Hareket hakkında “Anayasaya aykırı hedefleri kavgacı ve saldırgan bir biçimde hayata geçirmek istiyorlar” ifadesi kullanılıyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre bu itham, doğruluğu hukuken onaylandığı takdirde Almanya’da bir örgütün kapatılması için yeterli sayılıyor.

10 Eylül’de sunulan bilirkişi raporunda ayrıca herhangi bir örgütün yasaklanmasına sebep olan nedenler sayılırken ilgili yasada yer alan, “Bir derneğin amacı ya da faaliyetleri halklar arası diyaloğa ağır, ciddi ve kalıcı bir biçimde zarar vermek” maddesine de atıfta bulunuldu.

Sol Parti’nin Federal Meclis milletvekillerinden Helin Evrim Sommer, Ülkücü Hareket’in atıfta bulunulan maddedeki suçları işlediğini dile getirerek daha önce aynı madde üzerinden yasaklanan İslamcı derneklere dikkat çekti.

“Federal Hükümet, Almanya’daki organize Türk aşırı sağcılığına karşı başını kuma gömme siyasetini sona erdirmelidir” diyen Sommer, geçen yıl meclisteki tüm partilerin destek verdiği Almanya’daki Ülkücü grupların yasaklanması kararını, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in görmezden gelemeyeceğini ifade etti.

Sommer ayrıca, “Acilen Almanya’daki Bozkurtların çatı örgütlerine yönelik bir yasaklama kararı çıkarılmalıdır” diye konuştu.

FRANSA'DA YASAKLANMIŞTI

Fransa, ülkede faaliyet gösteren ‘Ülkücü Hareketi’ Cumhurbaşkanı kararnamesiyle hali hazırda resmen yasaklandı.

Kararnamede Ülkücü hareketin kuruluşundan bu yana şiddet olaylarına karıştığı, Türkiye’de birçok kez mahkum edilen Abdullah Çatlı ile bağlantılı olduğu, Kürt ve Ermenilere karşı şiddet eylemlerine başvurduğu belirtildi.

Avusturya’da 1 Mart’ta yürürlüğe giren Sembol Yasası kapsamında IŞİD, El Kaide, Müslüman Kardeşler, HAMAS, Hizbullah, USTAŞA gibi terör örgütü, parti ya da diğer oluşumlara ait aralarında ‘Bozkurt işaretinin’ de bulunduğu 13 sembol ve işaret yasaklayarak, terörist yaklaşımlar olduğunu ifade etmişti.

Bu raporun hazırlanmasına karar verilir ve raporun içeriğinde de olumsuz değerlendirmeler yer alırsa, ‘terör örgütü’ statüsü verilmese bile ileriki zamanlarda ülkü ocaklarının ve Bozkurt amblemlerinin yasaklanması adına başka girişimlere zemin hazırlaması mümkün.

ABD Temsilciler Meclisi de ‘Bozkurtlar’ için ‘terör soruşturması’ önergesi verdi.

Önergede, “ABD, müttefikleri ve uluslararası ortaklarının çıkarlarına karşı aktivitelere dair Ülkü Ocakları olarak da bilinen ‘Bozkurtların’ detaylı faaliyetleri; yabancı terör örgütü kriterlerini karşılıyorlar mı bunu belirleyecek bir değerlendirme ve sonuç olarak yabancı terör örgütü olmadıkları kanaatine varılırsa da hangi kriterleri karşılamamış olduklarını izah eden detaylı bir açıklama” isteniyor.


PAYLAŞ