Ekonomistler faiz indirimini değerlendirdi

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini enflasyonun altına çekmesini değerlendirdi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), sürpriz bir kararla politika faizini yüzde 19'dan yüzde 18'e indirdi. Faizin belirlenmesinde, piyasaları belirleyen manşet enflasyon yerine (yüzde 19,25), çekirdek enflasyonun (yüzde 16,76) baz alınacağını duyuran Merkez Bankası'nın kararı, ekonomistlerin eleştirilerine neden oldu. Ekonomistlerin, karara ilişkin ilk yorumları şöyle oldu...

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın sürpriz bir kararla politika faizini indirdiğine işaret ederek, "Bu kararla soframızdaki 5 zeytinden iki tanesi daha çalındı. Sabırsızlık yine baskın çıktı. Her zaman olduğu gibi yine başa döndük. Daha yüksek faize ve yüksek bedel ödemeye hazırlıklı olalım" eleştirisinde bulundu.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses'in yorumu ise "Siyasetçi oy kaybediyor diye bastığı parayı çöpe atan bir Merkez Bankası yöneticileri, kendilerini de tarihin çöplüğüne atmışlardır" oldu.

İktisatçı akademisyen, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Kara, 16 sene Para Politikası Kurulu metinlerinin taslağını hazırladığını belirterek, "Bu kadar zorlama gerekçelerle alınan bir karar görmedim. Sonumuz hayrolsun" dedi.

İktisatçı Mustafa Sönmez, politika faizindeki 1 puanlık düşüşün kredi faizlerine bir etkisi olmayacağını, buna karşılık döviz kurlarının fırladığını söyledi. Sönmez, kararın siyasi olduğuna işaret etti.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, faizin enflasyonun altına çekildiğine işaret ederek, "Umarız, yeni yılda pek çok vergi, harç ve cezaya gelecek zammın dayanağı olan yeniden değerleme oranında da yetki kullanılarak bir indirime gidilir. Aksi halde önümüzdeki yıl işimiz daha da zorlaşacak…" çağrısında bulundu.

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Erdoğan korkusu, uçak piste teker değdirmeden, TCMB’ye hesapsız, kitapsız faiz indirtti. Milletin parası yine pul oldu. Hep diyoruz; Erdoğan Şahsım Hükümeti sebep, hayat pahalılığı sonuçtur" dedi. 


PAYLAŞ