Brüksel'de binlerce işçi ücretlerine zam yapılmasını sınırlayan yasayı protesto etti

Belçika'nın başkenti Brüksel'de binlerce işçi, ücretlerinin artırılmasını sınırlayan yasayı protesto için yürüyüş düzenledi.

Kırmızı şapkalar, maskeler ve montlar giyerek sendikalarını temsil eden flamalarla trafiğe kapatılan geniş caddelerde yürüyen işçiler, 1996'da çıkarılan ve işçi ücretlerine belli bir orandan fazla zam yapılmasını engelleyen yasayı protesto etti.

İşçiler, bu yıl için yüzde 0,4 olarak belirlenen zam oranının özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde yaşanan zorluklar ve enflasyon göz önüne alındığında yetersiz olduğunu belirterek "Yasayı mutlaka değiştirin", "Bu ülkedeki işçiler kızgın", "Sendikal direniş" yazılı dövizler taşıdı.

AA muhabirine konuşan Jasper van Herzeele "Enflasyon yüksek, gelir düşük" dedi. Belçika'da fiyatların pahalandığı bir dönemde ücretlerin müzakere edilmesini önleyen yasanın mantık dışı olduğunu söyleyen Van Herzeele, "Kovid-19 herkesi etkiledi. Dükkanlar kapalıydı. İşletme sahipleri finansal olarak çok kötü durumda kaldı. Henüz kaç insanın işsiz kalacağını bilmiyoruz. Sosyal destek azalıyor" diye konuştu. Alişan Han da ürünlerin fiyatları artarken maaşların neredeyse aynı kaldığını ve durum değişene kadar protestoya devam edeceklerini belirtti. Catherine Miquel de salgın döneminin çok zorlu geçtiğini, zam için belirlenen yöntemi yanlış bulduklarını dile getirerek "Ancak bisküvi almaya yetiyor" dedi.

AVRO BÖLGESİ'NDE ENFLASYON 10 YILIN ZİRVESİNDE

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) son verilerine göre, Avro Bölgesi'nde, ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 3'le son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Enflasyon, Belçika’da yüzde 4,7 ölçülmüştü

 AA


PAYLAŞ