'Yan bakan Chloe' fotoğrafı binlerce dolara satılacak

Chloe Clem, iki yaşındayken çekilen ve “onaylamayan” bakışını attığı fotoğrafıyla adeta bir internet efsanesine dönüşmüştü. Fotoğrafı internette fenomen haline gelen kızın ailesi orijinal görüntüyü müzayedede binlerce dolara satma kararı aldı. En ünlü 'meme' böylece bir kez daha gündeme bomba gibi düştü.

Eylül 2013'te, şu anda 10 yaşında olan Chloe Clem'in annesi iki kızının Disneyland sürprizine verdiği tepkiyi videoya çekti ve internete yükledi. Kızlarından Lily ağlamaya başladı, Chloe ise o meşhur yandan bakışını attı. Video 20 milyondan fazla izlenirken, Chloe'nin tepkisi internette sansasyon yarattı. Birkaç hafta içinde Buzzfeed ,Chloe'yi "Tumblr'ın koruyucu azizi" ve "internetin kraliçesi ve tanrıçası" ilan etti.

Görüntü o zamandan beri endişelerini dile getiren herkes için popüler bir 'meme' haline geldi.

'Meme' olarak yazılan ve 'mim' olarak okunan bu kavram uzun yıllardır hayatımızda. Bir tür internet fenomenini tarif etmek için kullanılan bu kavram internet üzerinde anonim olan resim, video, kelime ya da cümleler şeklinde yayılan ve geniş kitlelerce anlamı görüldüğü anda anlaşılan ve popüler kültür öznesi halene gelen olgulara verilen isim.

614c61d67152d83e8c0cc4d1.jpg.webp


PAYLAŞ