'Barınamıyoruz' diyen öğrencilere 'yalan söylüyorsunuz' diyen Erdoğan'a cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Yurt kapasitesini tırmandıran bir iktidarız, hiç ilgisi alakası olmayan kişileri banklara yatırarak kampanyalar sürdürüyorlar, yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan' sözlerine Barınamıyoruz Hareketi'nden cevap geldi.

Erdoğan'ın bu konuşmasının hemen ardından Üsküdar Doğancılar Parkı'nda gerçekleşen eyleme ise birçok öğrenci katıldı. Çevre halkının da destek vererek öğrencilere ikramlarda bulunduğu eylemde dört temel talep sıralandı: Yurt sayılarının artırılması, boş binaların yurtlara çevrilmesi, kiralık konutlar için burs verilmesi, apart daire ücretlerinin düşürülmesi ve denetlenmesi ...

Gazete Duvar'dan Anıl Mert Özsoy'un haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Esra Akdere, eğitiminin son yılında evsiz kalan bir öğrenci olarak Doğancılar Parkı'ndaki eyleme katıldı. Akdere yaşadıklarını ve taleplerini şöyle anlatıyor:

"Bir haftadır sokaktayız ve buna mecbur kaldık. Üniversite için geliyoruz ama kalacak yerimiz yok. Yurtlar yetersiz. Kiralar el yakıyor. Dolayısıyla ciddi bir dert var. Bu dert sadece öğrencilerin değil; halihazırda evsiz olanlar var, mülteciler var, zor şartlarda kirasını ödeyen insanlar var. Taleplerimiz daha çok yurt yapılması, KYK kontenjanlarının ve öğrenim burslarının artırılması..." 

650 liralık KHK bursunun sorunları çözemeyeceğini vurgulayan Akdere, "Bugün verilen 650 lira, bir konutun kirasının dörtte biri bile etmiyor. Mesele barınmayla da bitmiyor. Bir yandan da bir hayat yaşamamız gerekiyor. Daha çok yurt yapılmalı ve atıl durumdaki binalar öğrenciler için dönüştürülmeli. Buralara öğrencileri yerleştirmek mümkün" diyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, son dönemde ev kiraları ve yurt ücretlerine tepki göstererek parklarda yatan öğrencilere ilişkin olarak, 'Son günlerde üniversite öğrencileriyle ilgli çrikin bir kampanya yürütlüyor. Yurt kapasitesini tırmandıran bir iktidarız, hiç ilgisi alakası olmayan kişileri banklara yatırarak kampanyalar sürdürüyorlar, yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan. Bizim yurtlarımız ortada' dedi.


PAYLAŞ