İstanbul Flarmoni Derneği Yönetim Kurulu üyeleri taciz iddiaları nedeniyle istifa etti

İstanbul Flarmoni Derneği (İFD) Başkanı Atilla Tuna hakkındaki taciz iddiaları nedeniyle 4 yönetim kurulu üyesi istifa etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Müzikoloji Bölümü öğrencisi Dilacan Özçelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul Flarmoni Derneği Başkanı Atilla Tuna'nın tacizine maruz kaldığını belirtti.

Derneğin yayınlayacağı müzik dergisinde editör olarak işe başladığını aktaran Özçelik, "İltifatlarla başlayan süreç dokunmalara ve en nihayetinde asansörde kıstırıp kendine çekmeye kadar vardı. Ben kendisine bu durumdan rahatsızlığımı belirttim. Başta işe çok uygun olduğumu söyleyen A.T. tacizlerine karşı geldiğimde tehditlerine başladı" dedi.


Tuna'nın kendisinden özel hayatıyla bilgiler istediğini ve "Kısacası tam teslimiyet istiyorum" dediğini ifade eden Özçelik, şöyle devam etti:

"Aksi takdirde yerime geçecek çok insan olduğunu söyleyerek beni işimle tehdit etti. Ben derhal bu mobbing ve tacizi yönetim kuruluna bildirdim. Savcılığa giderek A.T’den şikayetçi oldum. Bunun üzerine Derneğin A.T.’ye soruşturma başlatacağını düşünürken A.T’nin bir mesajı ile işten çıkarıldım. Dernek Yönetim Kurulu mesajlarıma ve çağrılarıma dönmedi."

Yönetim kurulu üyelerine tepki gösteren Özçelik, "Bünyesinde olmaktan gurur duyduğum 75 senelik bir derneğin başkanının tacizci olmasını ve yönetim kurulunun tacize karşı üç maymunu oynamasını kabul etmiyorum. Uğradığım haksızlık ve tacize karşı sonuna kadar mücadele edeceğim" ifadelerini kullandı.


'YÖNETİM KURULU BAŞKANLIK YETKİLERİNİ DÜŞÜRDÜ, ANCAK KARARA UYULMADI'
Dilacan Özçelik'in paylaşımlarının ardından İstanbul Flarmoni Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Cem Babacan, Filiz Yolaçan, Sezai Kocabıyık ve Sinan Erşahin istifa kararı aldıklarını duyurdu.

Taciz iddiasının yönetim kurulu toplantısında gündeme geldiği aktarılan açıklamada, "09.09.2021 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında bu konuyla ilgili yönetim kurulu kararı alınarak İFD Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Tuna'nın istifası istenmiş, başkanlık yetkileri düşürülmüş ve başkan vekiline devredilmiştir" denildi.

Yönetim kurulu kararına uyulmadığı belirtilen açıklamada, "Ancak daha sonraki gelişmeler çerçevesinde, alınan bu karara ilgili kişilerce uyulmadığı görülmüştür. Bu durumda İFD Yönetim Kurulu üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş olup, konunun yargı yoluyla çözülmesiyle ilgili her iki tarafa da tavsiyede bulunulmuştur. Gelinen bu noktada, aldığımız güncel karar üzerine 27.09.2021 Pazartesi tarihinden itibaren yönetim kurulu üyeleri olarak istifa ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 

 


PAYLAŞ