Almanya’da seçimin galibi Sosyal Demokrat Parti

lmanya'da düzenlenen federal parlamento seçimlerinin geçici sonuçları açıkladı. Yarışı az bir farkla önde götüren Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) seçimlerin galibi olduğunu açıklandı.   

Pazar günü düzenlenen seçimlerde oy verme işlemi saat 18.00 itibariyle sona erdi. Almanya Seçim Komisyonu'nun paylaştığı ön resmi sonuçlara göre, yüzde 25.7'ye ulaşan SPD seçimlerin kazananı oldu. Partinin bir lideri Olaf Schoz henüz ön sonuçlar açıklanmadan önce ülkesinin kendisini başbakan görmek istediğini söylemişti.

MERKEL'SİZ TARİHİ YENİLGİ

Görev süresinin dolması nedeniyle uzun bir aradan sonra Angela Merkel'siz seçimlere giren Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise tarihsel bir yenilgi aldı. CDU/CSU, yüzde 24.1 ile ikinci sırada yer alıyor. Ancak bu oran partinin II. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'da düzenlenen genel seçimlerde aldığı en düşük oy anlamına geliyor.    

Yeşiller Partisi oy oranını dört yıl önceki seçimlere göre 5,8 puan arttırarak 14,8 ile üçüncü olurken oy oranını 0,7 puan yükselten Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 11,5 ile dördüncü sırada yer aldı.

Yeşiller Partisi, şimdiye kadarki genel seçimlerde en yüksek oy oranını yakaladı.

Göçmen ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisi ise 2017’ye göre oy oranında 2,3 puan düşüş yaşayarak 10,3 ile beşinci parti oldu.

Sol Parti de bir önceki seçimlere göre 4,3 puan oy kaybederek 4,9 ile altıncı parti çıktı.

Yüzde 5’lik seçim barajını geçememesine rağmen en az üç bölgeden milletvekili çıkaran Sol Parti, Alman Seçim Yasası’na göre elde ettiği oy oranında milletvekili kazandı ve gelecek yasama döneminde mecliste grup olarak temsil edilecek.

Geçici resmi sonuçlara göre meclisteki milletvekili dağılımı şu şekilde oldu:

SPD 206, CDU/CSU 196, Yeşiller 118, FDP 92, AfD 83, Sol Parti 39.

Ayrıca Danimarkalı azınlığın kurduğu ve özel düzenlemeyle seçim barajından muaf tutulan Güney Schleswig Seçmen Birliği (SSW) de bir milletvekili ile mecliste yer alacak.


PAYLAŞ