Bild'in 'Diktatör Erdoğan' manşetini paylaşan yurttaşa hapis cezası

Almanya’nın Axel Springer Yayın Grubuna bağlı en yüksek tirajlı gazetesi Bild’in, 5 Kasım 2016 tarihli "Diktatör Erdoğan? Sırada daha ne var?" manşetini, "Alman Bild gazetesi: Türkiye iç savaşa sürükleniyor" başlığıyla veren Diken’in haberini sosyal medya hesabından paylaşan Mehmet Şah Tekiner'e (62) "Cumhurbaşkanı’na hakaretten" 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Diken'in yanı sıra birçok sitenin kullandığı, herhangi bir erişim engelinin bulunmadığı ve hâlâ yayında olan haber nedeniyle hakkında açılan soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne ifadeye çağrılan Tekiner, Facebook hesabının kendisine ait olmadığını söyledi. Bu ifadeye "Suçtan kurtulmaya yönelik olduğu" değerlendirilerek itibar edilmedi.

BAKANLIK İZİN VERDİ

Adalet Bakanlığı,"Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek" suçunun kovuşturulmasına 26 Haziran 2019'da izin verdi. Bakanlığın oluruyla Tekiner hakkında 4 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamenin Diyarbakır 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesince kabulüyle yargılama başladı.

Savcının ceza istemiyle verdiği mütalaaya karşı son savunmasını yapan Tekiner, sosyal medya hesabının bulunmadığını, söz konusu hesabın çocukları ya da torunları tarafından açılmış olabileceğini dile getirdi.

AİHM KARARLARI

Tekiner'in avukatı Resul Tamur ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına işaret ederek, "AİHM uygulamaları ve diğer uygulamalar gözetildiğinde gerçekleştirildiği iddia olunan eyleme hakaret kapsamında değerlendirilemeyeceği, olsa olsa yöneticilere karşı ağır eleştiri niteliği taşıyabileceği, nitekim Erdoğan'ın birçok açıklamasında kendisinin diktatör olmadığını, kendisine kimsenin diktatör diyemeyeceğini belirttiği açıklamaları mevcuttur. Bu nedenle de müvekkilin üzerine atılı suçun unsurları oluşmadığından öncelikle beraatine, mahkeme aksi kanaatte ise lehe olan kanun hükümlerinin uygulanmasını talep ederiz” dedi.

1 YIL 3 AY HAPİS

Mahkeme, Tekiner'in beyanlarının "suçtan kurtulamaya yönelik" olduğunu savundu ve 1 yıl 3 ay 16 gün hapis cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme, cezanın hükmünün açıklanmasını geri bıraktı.

KARARA İTİRAZ

Av. Tamur, mahkemenin kararına karşı Bölge Adliye Mahkemesi’ne temyiz başvurusunda bulundu.


PAYLAŞ