Saygı Öztürk: Marifetli bakan

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, eski bakanlardan Cahit Turan’ın akrabalarını devletin farklı kurumlarına yerleştirdiğini, bu kişilerden bazılarının çifter maaş aldığını yazdı.

Öztürk, bugünkü “Marifetli bakan” başlıklı köşe yazısında Türkiye’de torpil ve adam kayırmanın alıp başını gittiğini belirtti. Milyonlarca gencin alanıyla ilgili iş bulma konusunda sorun yaşadığını vurgulayan Öztürk, “Ama bazılarının böyle bir deri olmuyor, basamakları ikişer-üçer atlayarak yükseliyor, üstelik çift maaşlı bile olabiliyor” dedi.

Yazısının devamında eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’a değinen Öztürk, şunları yazdı:

Cahit Turhan, AKP'nin gözde bürokratları arasındaydı.  Karayolları Genel Müdürlüğü yaptı. Binali Yıldırım'ın Turan'ı bu görevden alması üzerine,  Turhan, Kuzey Marmara Otoyolu koordinatörlüğüne getirildi.  Ardından Danıştay 6. Daire Üyesi oldu. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra emekliye ayrıldı. Dedim ya AKP'nin vazgeçemediği bürokrat olduğunu. Cahit Turhan, 10 Temmuz 2018'de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı yapıldı. Bakanlığı döneminde birkaç akrabası için neler yaptığına bakalım:

Bakan Cahit Turhan, göreve gelir gelmez ilk olarak en yakındakileri düşündü. Eniştesi Ali Kemal Yıldız'ı Trabzon Tarım İl Müdür Vekili ve Rize'de bulunan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi yaptı. Böylece, eniştenin çifte maaş almasını sağladı.

Eniştesinin kardeşi Enver İskurt'u bakan yardımcısı ve PTT yönetim kurulu başkanı olarak atadı, çift maaş almasını sağladı.

Karayolları İzmir Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu'nu da Karayolları Genel Müdürlüğü'ne atadı. Uraloğlu, TTNET yönetim kurulu başkanı yapıldı ve onun da çift maaş almasını sağladı.

Cahit Turhan, oğlu Mustafa Nusret Turhan'ı bir başka kurumun özel kaleminden Karayolları Genel Müdürlüğü'ne götürerek, Kanal İstanbul'un kontrol mühendisi yaptı. Cahit Turhan, biraz daha kalsa akrabalarının tamamını çift maaşlı üst görevlere getirecekti ama bakanlık dönemi için zaman kalmamıştı.


PAYLAŞ