Barış Pehlivan: İktidar her noktada yozlaştı, lideri yoruldu ve maalesef devlet de çürüdü

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık durumuna ilişkin olarak bir köşe yazısı kaleme aldı.

Pehlivan, bugünkü yazısında üst düzey bir AKP yöneticisinden Erdoğan’ın sağlık durumu ile ilgili sorduğu soruya “Bunun konuşulmasını bile zül sayarız!” şeklinde yanıt aldığını söyledi.

Foreign Policy’de Erdoğan’ın sağlık durumuyla ilgili çıkan yazıyı hatırlatan Pehlivan, şunları yazdı:

İsmini vermek istemeyenler kulübünden iki AKP yöneticisiyle konuştum. Erdoğan’ın da çalışma arkadaşlarıydı görüştüklerim…  Ortak bir tavırla karşılaştım. Eleştirileri “abartma ve tipik bir kara propaganda” olarak görüyorlardı. Ve ekliyorlardı: “Daha fazla gafa ve iletişim skandallarına muhalefet de imza atıyor, onları görmezden geliyorsunuz!”  Başta da dedim ya, konuştuğum AKP yöneticilerine Cumhurbaşkanı’nın sağlığını da sordum. Öyle ya zamanında ağır ameliyatlar geçirdiği, hatta şu sıralar bel fıtığından ciddi rahatsızlığı olduğu biliniyor. Son olarak Foreign Policy de sıraladı da sıraladı iddiaları...

Hepsini hatırlatıyorum, şu yanıtı alıyorum:

“Yıllardır aynı kara propaganda yapılıyor. O yaşta böylesi bir tempoda kimse çalışamaz, ama o durmuyor.” 

Ve girişte de söylediğim “Bunu konuşmayı zül sayarız, en genç lider o” sözlerini ekliyorlar… 

“Bakın” diyorlar, “dünya liderleri de zaman zaman uluslararası toplantılarda uykuya dalabiliyor, ne var bunda!”

Ezber sözleri kullanıyorlar, “algı mühendisliği yapılıyor” iddiasındalar… 

"Evet, AKP cephesinden konuştuklarım özetle böyle diyor" diyen Pehlivan, şöyle devam etti:

Benim şu aşamada gördüğüm, dışarıya karşı saldırgan bir savunma halindeler. İçlerinde ise az da olsa bir sorgulama yaptıkları muhakkak. İletişim dilini değiştirmek istiyorlar.  Öyle ya, sorduğumuzda “Cumhurbaşkanımızın rutini bu” deseler de Erdoğan’ın basketbol oynarken görüntüsünü çekmeyi nasıl açıklayacağız? Ya agresif imajlı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un genç ekibiyle kahve içme ya da kedili fotoğraflarını yayımlamasını?  İktidar her noktada yozlaştı, lideri yoruldu ve maalesef devlet de çürüdü. Bizzat onlar da zamanla bunun farkına varacaklar.   Şimdi bu izlediklerimiz ise yarınki belgesellerin senaryosunu yazıyor. 

Cumhuriyet, Independent Türkçe


PAYLAŞ