9 TL sınırını geçen dolarda yükseliş sürüyor

Dün akşam 9 lira sınırı geçen ve tarihi seviyelerini 9,0185'e taşıyan dolar/TL, bu sabah rekor tazeledi ve 9,02 lirayı gördü.

Yeni haftanın ilk işlem gününe sakin başlayan dolar/TL, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun öğleden sonra TBMM Pilan Bütçe Komisyonu'ndaki sunumuyla birlikte yükselişe geçmişti. Kademeli yükselişini sürdüren dolar/TL, piyasalar kapandıktan sonra 9 lira sınırını aşarak rekor tazeledi ve 9,0185'e kadar tırmandı. Gece boyunca bu seviyelere yakın seyreden bir ara 8,98'e kadar çekilen dolar/TL'de piyasalar açılmadan hemen önce tarihi seviyeler 9,02 liraya çıktı.

Türkiye üzerine çalışmaları bulunan Goldman Sachs ekonomisti Erik Meyersson ise bu durumla dalga geçen bir tweet attı:

Türk Lirası'nın bugünkü değeri dünkü değerden daha zayıf olabilir ama en azından yarınki değerden daha güçlü. Meyersson aynı zamanda tweetiyle, TL'deki değer kaybının sürebileceği mesajını vermiş oldu.

EURO VE ALTIN

Serbest piyasada 9 liradan alınan dolar, 9,02 liradan satılıyor. Euro 10,45 liradan, sterlin 12,26 liradan işlem görüyor.

Türkiye'de altın fiyatları da yükselmeye devam ediyor. İstanbul serbest piyasada gram altın güne yüzde 0,70 prim yaparak 510 liradan başladı. Yüzde 0,42 değerlenen çeyrek altın ise 837 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı 1761 dolar. 


PAYLAŞ