Barış Pehlivan: Üç AKP’linin CHP’liye teşekkürü

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bugünkü köşesine AKP ve CHP'den kulisleri paylaştı. Pehlivan aynı zamanda CHP'nin Sezgin Baran Korkmaz (SBK) hakkında da bir broşür hazırlığı içinde olduğunu yazdı.

Barış Pehlivan, CHP’li bir vekile Meclis’te yaptığı konuşmanın ardından AKP'li isimler tarafından teşekkür edildiğini yazdı.

Pehlivan, bugünkü köşe yazısında “Hani hep AKP’deki çatlakları konuşuyoruz ya...  Hani bir dönemin yöneticilerinin rahatsızlıklarına tanık oluyoruz ya...  Hani devranın döneceğini anlayanları görüyoruz ya...   Çarpıcı bir örnek vereyim” dedi ve şunları yazdı:

Yakın zamanda...  Bir CHP milletvekili TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Yargı, karapara ve AKP ilişkilerine dair bir konuşma yaptı. Sert eleştirilerini yönelttikten sonra, AKP sıralarına dönüp şöyle dedi: 

“Genel olarak konuşmuyorum; içinizde maaşıyla geçinen, çocuklarına helal lokma veren arkadaşlarım var, ben biliyorum. ‘Hepiniz hırsızsınız’ gibi lafları da ben kabul etmiyorum. Ama içinizde çok kirlenmiş insanlar var, burnuna kadar pisliğe batmış insanlar var.” 

Öğrendim ki...  O CHP milletvekilinin kirli ilişkilere dair herkesi suçlamaması bazı AKP’lileri mutlu etmiş.  Hatta... 

Aralarında eski bakanların da olduğu üç AKP milletvekili, o CHP’li isme özel olarak teşekkür etmiş. Böylece AKP’nin içine düştüğü durumdan kendi rahatsızlıklarını da belirtmişler.

Cumhuriyet yazarı Pehlivan’ın bahsettiği konuşmayı CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, geçen ay yapmıştı.

Başarır’ın ifadeleri özetle şöyleydi:

Paramount Otel, AKP’nin sosyal dinlenme tesisleri mi? Eski Başbakan orada, bürokratlar orada. Bu adamların, orada ne işi var? Bu kirli otelde ne işi var? Biz ise bunu sorgulayamıyoruz. AKP MKYK Üyesi Korkmaz Karaca, bir iddiaya göre; Sezgin Baran Korkmaz’tan 4 milyon dolar değerindeki bir aracı almış. Bugün gazeteci Saygı Öztürk sormuş. Saray’ın danışmanı da evet demiş, aracım bozuldu, 3 ay kullandım. Saray’da araç yok mu? Bir sürü var. Fakat hala bir savcı buna soruşturma açmıyor. Sezgin Baran Korkmaz’ın Beylerbeyi’nde kiraladığı yalıda Korkmaz Karaca’nın odası var. 4 milyonluk aracı var. Bu adam, cumhurbaşkanının danışmanı. Bunları bir savcı soruşturmazsa nasıl olacak? Genel olarak konuşmuyorum; içinizde maaşıyla geçinen, çocuklarına helal lokma veren arkadaşlarım var ben biliyorum. Hepiniz, hırsızsınız gibi lafları da ben kabul etmiyorum ama içinizde çok kirlenmiş insanlar var, burnuna kadar pisliğe batmış insanlar var.

Barış Pehlivan, bugünkü yazısında broşürden görseller paylaştı.

Pehlivan’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

İlk Arka Bahçe’de okumuştunuz: CHP, Sezgin Baran Korkmaz (SBK) hakkında bir broşür hazırlığı içindeydi.

İşte “SaBıKa Holding” adı verilen o çalışma tamamlandı ve tüm CHP örgütlerine dağıtıldı.

Peki, neler vardı içeriğinde?

Sekiz sayfalık broşürün kapağında “Bir Karapara – Siyaset – Yargı Hikâyesi” yazıyordu.

Sayfaları açıyorum…

CHP “Ne Yaptı” başlığı altında SBK hakkındaki iddiaları şöyle sıralamıştı:

1- Türkiye ve Amerika’da paravan şirketler kurdu.

2- Karapara trafiğini yönetti.

3- ABD’den gelen para ile nitelikli dolandırıcılık yaptı.

4- Karaparayı siyasi nüfuz için kullandı.

5- Yargıyı bağladı, rüşvet çarkını sakladı.

İleri sürülen tüm bu suçların kimlerle yapıldığını da sorgulamıştı CHP. Ve bakın, SBK ile ilişkili hangi isimler broşüre not edilmişti:

Karapara bağlantısı: Kingston Kardeşler, Levon Termendzhyan.

Siyaset bağlantısı: Recep Tayyip Erdoğan, Egemen Bağış, Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Binali Yıldırım, Ahmet Arslan.

Bürokrasi bağlantısı: Prof. Dr. İsmail Demir, Korkmaz Karaca, Ekrem Güler, Resul Holoğlu, Arda Ermut.

Yargı bağlantısı: Esat Toklu, İrfan Fidan, Tekman Savaş Nemli, Hasan Yılmaz.

SBK’nin bağlantılarının irdelendiği sayfanın tam ortasındaki şu satırlar da dikkat çekiciydi:

“Tek adam rejiminin sağladığı güçle milyonlarca dolar rüşvet aldı. Karaparayı akladı. Yargıyı bağladı. Kaçtı.”

Broşürü karıştırmaya devam ediyorum…

Görüyorum ki 6 Şubat 2018-19 Haziran 2021 tarihleri arasında SBK’nin neler yaptığı da adım adım listelenmişti. Ve en sonunda bir ahtapotun sekiz kolunda bazı başlıklar sıralanıyordu.

Broşüre özel çizilen karikatürlerle de SBK gerçeğini anlatmaya çalışan bir çalışmaydı masamdaki.

Partinin halkla ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı Gamze İlgezdi’nin koordinasyonunda hazırlanan bu broşür, şimdi tüm Türkiye’deki CHP örgütlerine gönderildi. Onlar da yurttaşlara dağıtacak.

Evet, SBK şu an Avusturya’da tutuklu. Karapara aklama ve dolandırıcılıkla suçlanıyor. Türkiye’ye mi ABD’ye mi iade edilecek, nereye gönderilirse hangi gerçekleri açıklayacak, zaman gösterecek…


PAYLAŞ