Kendilerini fabrikaya kitleyen işçilerin direnişi sürüyor

Gebze Mitsuba Otomotiv’de 9 işçinin atılmasına karşı direnen ve sendikal hakları için mücadele eden işçilerin direnişi ikinci gününde. Direniş sürerken fabrika önüne polis ekipleri geldi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mitsuba fabrikasında önceki gün 16.00’dan itibaren iki ayrı vardiyada 100’ü aşkın işçinin fabrika içindeki direnişi devam ediyor. 

Bugün ikinci gününe giren direnişte işçiler işten atılan arkadaşları ve toplu sözleşme için mücadele ediyor. İşçiler, sendikal haklarının verilmesini talep ediyor.

Öte yandan Disk Basın-İş, KESK ve İstanbul Tabip Odası işçilerin dirinişine desteklerini iletti.

İŞÇİLER ÇİÇEK GÖNDERDİ

Öte yadan direnişteki işçiler, kapı önünde dayanışma için bekleyenlere çiçek gönderdi. Fabrika önünde  "Mitsuba İşçileri yanlız değildir" sloganı atıldı. 

NE OLMUŞTU? 

Gebze'de kurulu Mitsuba Otomotiv'de işten atmalara karşı direnen ve sendikal haklarının tanınması için mücadele eden işçiler fabrikayı terk etmeme kararı aldı. Japonya sermayeli Mitsuba Otomotiv'de DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenen işçilerden 9'unun iş akitleri feshedilmişti. Fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube örgütlenmiş, çoğunluğu sağlayarak mart ayında yetki belgesini almıştı.

Evrensel


PAYLAŞ