MetroPOLL: Millet İttifakı 8 puan önde

MetroPOLL Araştırma Şirketi’nin eylül ayında yaptığı ankete göre CHP ve İyi Parti’nin öncülük ettiği Millet İttifakı yüzde 48,7 ile, AKP ve MHP’nin teşkil ettiği Cumhur İttifakı’ndan 8 puan daha fazla oy alıyor.

Kamuoyu Araştırma Şirketi Metropoll, Türkiye’nin Nabzı Eylül 2021 anketinden Cumhur ve Millet ittifaklarının oy oranlarına dair çarpıcı sonuçlara elde edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti’nin öncülük ettiği, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin de desteklediği Millet İttifakı oyunu yüzde 48,7’ye çıkarırken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ortaklığındaki Cumhur İttifakı ise yüzde 40,8’de kaldı.

 

MİLLET İTTİFAKI’NIN OY ORANI YAZDE 48,7 

Anket sonuçlarına göre kendini Millet İttifakı’na yakın hissettiğini belirtenlerin oranı yüzde 43,7 olurken, “İki ittifaka da yakın değilim ama Millet’i tercih ederim” diyen yüzde 5’lik kesimle, ittifakın toplam oy oranı yüzde 48,7 olarak ortaya çıktı.

Kendini Cumhur İttifakı’na yakın hissettiğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 38,2’de kalırken, “İki ittifaka da yakın değilim ama Cumhur’u tercih ederim” diyen yüzde 2,6’lık kesimle, ittifakın toplam oyu yüzde 40,8’de kalıyor.

AKP’LİLERİN 6,3’Ü, MHP’LİLERİN DE 5,4’Ü MİLLET İTTİFAKI’NI TERCİH EDİYOR

Ankette, kişilerin bu Pazar seçim olsa oy vereceği partiye göre hangi ittifakı tercih ettikleri de soruldu. Burada da hangi partililerin hangi ittifaka oy vereceği de ortaya çıktı. Buna göre AKP’lilerin yüzde 5,6’sı kendini Millet İttifakı’na yakın hissettiğini belirtti.

MHP SEÇMENİNİN YÜZDE 5,4’Ü MİLLET İTTİFAKI’NI TERCİH EDİYOR 

İki ittifaka da yakın olmadığını ancak Millet İttifakı’nı tercih edeceğini söyleyen AKP’lilerin oranı ise yüzde 0,7 oldu.

Böylece AKP’ye oy verip Millet İttifakı’nı tercih edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 6,3 oldu. MHP’ye oy vereceğini belirtenlerin yüzde 5,4’ü de Millet İttifakı’nı tercih edeceğini belirtti.

 

 


PAYLAŞ