Güvenlik görevlileri, Can Candan’ı Boğaziçi’ye almadı

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenlerinden Can Candan, Boğaziçi Üniversitesi Kale kapısından kampüse alınmadı.

Rektör Naci İnci’nin rektör vekilliği yaptığı dönemde hukuksuz bir şekilde üniversitedeki görevine son verilen Candan’ın üniversiteye girmesi güvenlik görevlileri tarafından engellendi.

Kapı önünde yaptığı açıklamayla yaşananlara tepki gösteren Candan, öğrencileriyle okulda bir buluşma organize ettiklerini belirterek “Belgesel sinema dersinin ilk buluşmasını öğrencilerimle Güney Meydanı’nda açık ders olarak organize edecektik. Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olan eşimle birlikte aracımızla geldik. Beni gördüklerinde ‘Hocam sizi okula alamayız’ dediler. Neden diye sorduğumda ‘rektörlüğün talimatı’ diye ifade ettiler. Bu yüzden yapmayı planladığım açık dersi yapamıyorum” diye konuştu.

14 yıldır Boğaziçi Üniversitesinde akademisyenlik yaptığını hatırlatan Candan, “Benim için en üzüntü verici olan şey, çevik kuvvet, güvenlik görevlileri tarafından çevrilerek üniversiteme alınmamamdır. En trajik olan da öğrencilerimin eğitim hakkının ve öğrencilerimle buluşmamın engellenmesidir. Ama ocak ayının başından beri Boğaziçi Üniversitesinde neler olduğunu hepimiz görüyoruz. Bunların olmaması gerekir” dedi.

AKADEMİSYENLERDEN DESTEK

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri Can Candan'ın üniversiteye alınmaması üzerine sırt dönme eylemlerini Kale Kapı önünde gerçekleştirdi.

Saat 18.00’a kadar Can Candan’ın okula girişinin engellenmesi kararının geri alınması için Kale Kapı’da nöbet tutmaya devam eden Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, akşam saatlerinde de  bir sosyal medya kampanyası başlattı. Sosyal medya hesaplarından #CanCandanBoğaziçidir, #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz etiketleri ile paylaşımlarda bulunan akademisyenlerin tweet’lerinden bazıları şöyle:

 


PAYLAŞ