'Kamu mülkünü haksız şekilde işgal edenle mücadele edeceğiz'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’da kamuya ait mülkleri haksız şekilde işgal eden herkesle mücadele edeceğiz” dedi.

Twitter’dan, “İstanbulluların hakkını, bir avuç insana yedirmeyeceğiz” mesajını paylaşan İBB Başkanı, “16 milyon İstanbulludan daha güçlü kimse yoktur” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından kullanılan Büyükada İskelesi’nin üst katının mahkeme kararıyla İBB’ye geçtiği belirtilmiş ancak tahliye işlemleri için binaya gelen İBB ekipleri polisler tarafından engellenmişti.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, bu olaylar üzerine iskelenin üçüncü şahıslara kiralandığını dair fotoğraflar paylaştı.

Fotoğraflarda söz konusu alanın ticari alan olarak kullanıldığı görülmüştü.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu ise “Üçüncü şahıslara kiraladığınız diye paylaştığınız fotoğraflar 2016 yılına ait, TÜGVA o alanı 2018’de kiraladı. Danışmanlarınıza bir sorsaydınız” demişti.

TÜGVA’YA YAPILAN BAZI TAHSİSLER

Eski İBB yönetimi, 13 Temmuz 2018 tarihinde İBB Meclisi’nden çıkarttığı bir kararla, belediyenin 10 taşınmazını TÜGVA’ya tahsis etmişti. “TÜGVA İlçe Temsilcilikleri Protokolü Hk.” Başlıklı yazı ile meclise gelen teklifte şöyle denilmişti:

“Belediyemiz ile Türkiye Gençlik Vakfı arasında ‘TÜGVA İlçe Temsilcilikleri Protokolü’ protokolü hazırlanarak yazımız ekinde sunulmuştur.”

CHP grubunun ret oyu verdiği ancak AKP grubunun oylarıyla kabul edilen teklifin ekinde, tahsis edilecek taşınmazlar da sıralanmıştı.

Tahsisi yapılan 10 taşınmaz şunlardı:

  1. Beşiktaş 809 ada 32 parseldeki Şener Apt. No: 21/A
  2. Bakırköy 839 ada 24 parseldeki 11 nolu taşınmaz
  3. Silivri 1484 ad 3 parseldeki Marmara Plaza’daki 50/23 nolu taşınmaz
  4. Avcılar 3966 parsel no: 1/A’daki taşınmaz
  5. Sarıyer 1614 ada 7 parseldeki 39/2 nolu taşınmaz
  6. Çatalca 94 ada 25 parseldeki 55 nolu taşınmaz
  7. Şişli 1073 ada 124 parseldeki 51/2B nolu taşınmaz
  8. Kadıköy 1851 ada 5 parseldeki 61 nolu taşınmaz
  9. Beylikdüzü 669 ada 1 parseldeki 4F/35 nolu taşınmaz
  10. Büyükçekmece 4893 parseldeki 4C-4D nolu taşınmaz.

TÜGVA'DAN YENİ AÇIKLAMA

TÜGVA yeni bir açıklama yaparak vakıf olarak 4 Ekim'den bugüne büyük hukuksuzluklar ve iftiralarla karşı karşıya kalındığı iddia etti.

Açıklamada şöyle denildi:

Önce CHP Adalar İlçe Başkanı ve İBB’ye bağlı zabıtalar, CHP üyeleriyle beraber TÜGVA Adalar Gençlik Merkezimizi bastı, arkadaşlarımızı darbettiler, eşyalarımızı gasbettiler. Yetmedi, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 39 ilçe teşkilatına çağrıda bulunup adeta gençlere karşı bir linç girişimi edasıyla insanları Adalar İlçe Gençlik Merkezimizin önünde toplanmaya çağırdı. Bizim vakur ama taviz vermeyen duruşumuz sayesinde Kaftancıoğlu'nun hem bu provokasyon çabası hem de TÜGVA hakkında attığı tüm yalan ve iftiralar boşa çıktı.

Açıklamada, TÜGVA'nın, isimleri farklı ama tek merkezden yönetilen bir saldırıyla karşı karşıya olduğu, vakıf hakkında yalan haberler yaptırıldığı, iftira ve linç kampanyası başlatıldığı öne sürülerek, ''Yurt dışında durup, masa başında oluşturulmuş sahte belgeleri, hazırlanması birkaç saat sürecek kumpas ve asılsız excel dosyalarını paylaşmak yerine varsa ellerinde belge buyursun getirsin ülkenin savcılarına teslim etsinler" denildi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

Diğer birçok olayda karşımıza çıkan sözde gazeteciler, etki ajanları da bu iftira kampanyasına ortak oldular. Karşımızda montaj ve asılsız belgeler oluşturan, bunları dolaşıma sokmak için örgütlü bir yapısı olan, siyasi destekleri olan bir örgütle karşı karşıyayız. Yayınlanan sözde belgelerin hiçbirinin TÜGVA ile alakası yoktur. Zaten belge diyerek oluşturulmuş şeyler, sonradan masa başında kurgulanmış kumpas belgeleridir. Bu yeni kumpas operasyonunda hedef sadece TÜGVA değildir, milli ve manevi değerlere hizmet eden vakıf ve derneklerimiz hedeftedir. Ama başaramayacaklar ve gençlere karşı yenilecekler. Hiçbir şekilde bu kumpasın karşısında susmayacağız. Bize saldıran, hakkımızda yalan ve iftira içerikli paylaşımlar yapanlardan hukuk önünde hesap soracağız. En büyük hesabı da milletimiz ve tarih soracak.


PAYLAŞ