Mithat Sancar ve Pervin Buldan, Alevi örgütleriyle bir araya geldi

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partinin 27 Eylül’de açıkladığı "Demokrasiye, Adalete, Barışa Çağrı Deklarasyonu" hakkında görüş alışverişinde bulunmak için Alevi örgütleriyle bir araya geldi.

Görüşmede Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ile Genel Sekreter Özgür Kaplan, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt ile Genel Yürütme Kurulu (GYK) üyesi Rıza Tanrıverdi, Demokratik Alevi Derneği Genel Merkez yöneticileri Mustafa Karabudak ve Melahat Teke, Koçgiri Kültür Derneği Başkanı Rıza Karaman, Divriği Kültür Derneği temsilcisi Nurullah Ünsal yer aldı.

"AMACIMIZ DİYALOG VE MÜZAKERENİN YERLEŞMESİ"

Görüşme öncesinde basına açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Deklarasyonumuz tüm toplum kesimlerine müzakere davetidir. Temel sorun ve acil gündemlerin en geniş toplumsal müzakere ile ele alınması gerektiğini söyledik. Deklarasyonumuzdaki eksikleri de tartışacağımız bir programı hayata geçirmeye başladık. Varsa eksik ve yanlışlarımızı sizlerden dinlemek istiyoruz. Bunun ötesinde birlikte demokrasiye, eşit yurttaşlığa, adalete ve özgürlüğe giden yolda yürüyüşümüzü nasıl birlikte gerçekleştireceğimizi konuşmak istiyoruz. Amacımız diyalog ve müzakerenin yerleşmesi ve kurumsallaşmasıdır” diye konuştu.

"ALEVİLERİN SORUNLARI KONUŞULUYOR, ÇÖZÜLMÜYOR"

Tekçi, otoriter anlayışıyı ülkeden çıkarmak, çoğulcu ve demokratik bir yönetimi bu ülkeye yerleştirmek istediklerini belirten Sancar şöyle devam etti:

“Deklarasyonumuz, geniş birlikteliği sağlama çabası ve çağrısıdır. Alevi toplumunun sorunları yıllardır konuşuluyor. Maalesef bu sorunlar çözülmüyor, derinleştiriliyor. Türkçü-İslamcı bir zihniyetle hem halk kesimleri hem inanç gruplarına dair asimilasyon politikaları hayata geçiriliyor. Biz bu politikaların son bulması için eşit yurttaşlık temelinde çoğulcu bir anlayışın kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da temel ortak ilkelerde buluşarak gerçekleştirebiliriz. Amacımız Türkiye’nin tüm ezilenleri ile en geniş demokrasi, eşit yurttaşlık ve özgürlük ittifakını oluşturmaktır.”


PAYLAŞ