10 Ekim'de katledilenleri anan gençlerin ailelerine 'Bursları yanar' telefonu

10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri anma etkinliklerine katılan Emek Gençliği üyelerinin aileleri, polis olduğunu belirten kişiler tarafından aranarak tehdit edildi.

Ailelerle yaptığı görüşmede anma etkinliklerine katılmak "terör faaliyeti" olarak nitelendi. Arayan şahısların ailelere, "Çocuklarınız kötü niyetli kişilerle görüşüyor, toplantılara ve gösterilere katılıyor. İsimlerini listeye aldık. Bir daha böyle bir şey yapmazsa çıkarırız" ve "Sicili kirlenir, bursları yanar" dediği aktarıldı.

Yaşananlara dair Evrensel'e konuşan Emek Gençliği MYK Üyesi Ekin Yoldaş Kalı, "Bu saldırılar yalnızca Emek Gençliğine değil gençliğin tümüne dönük saldırıların bir parçasıdır. Tüm Türkiye gençliğini saflarımızda örgütlenmeye ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Baskıyla, zorbalıkla, yalanla ve tehditle ayakta kalan bu sisteme mecbur değiliz" dedi.

Emek Gençliği MYK Üyesi Ekin Yoldaş Kalı, Türkiye’de gençlerin eğitimden barınmaya ve geçim derdine birçok sorunla boğuştuğunu belirterti.

Kalı, "İktidarın politikalarıyla gençler bir kıskaca alınmış durumda. Bu sorunlar karşısında artan bir tepki ve öfke var. İktidar sorunlara hiçbir çözüm bulmazken gençlerin en haklı ve insani talepleri etrafındaki mücadelesine saldırıyor. Sebep oldukları işsizliği, geçinme dertlerini de 'Burslarınızı keseriz, sicilinizi yakarız' diyerek korku yaymak için kullanıyor" dedi.

Gençler örgütsüz kaldıkça, bir başına oldukça bu koşullardan kurtulamayacağını vurgulayan Kalı, "Gençliğin sorunları için bütçe ayrılmazken, bütçeden artan pay alan kolluk güçleri mücadeleyi baltalamak için seferber ediliyor. Bu durum gençliğin örgütlü mücadelesinin değiştirici gücünün oldukça yüksek olduğunu ve örgütlü mücadeleden başka çıkış yolu olmadığını da gösteriyor. Bu saldırı, üyelerimizin kişisel hak ve özgürlüklerinin de hukuk dışı bir şekilde çiğnenmesidir” diye konuştu.

'TEHDİTLERLE AYAKTA KALAN BU SİSTEME MECBUR DEĞİLİZ'

Emek Gençliği olarak üyelerinin haklarının korunması için gerekli adımları atacaklarını ve sürecin takipçisi olacaklarını söyleyen Kalı, şöyle devam etti:

“Artan saldırılar karşısında mücadeleyi büyütmek için bulunduğumuz her alanda tüm güçlerimizi seferber edeceğimizi de bir kez daha ilan ediyoruz. Gençler, kapitalist sistemin ve iktidardaki temsilcilerinin çıkarları için hem bugününden hem geleceğinden edilirken, çekilip bir kenarda durmayacağız. Bu saldırılar yalnızca Emek Gençliğine değil gençliğin tümüne dönük saldırıların bir parçasıdır. Tüm Türkiye gençliğini de saflarımızda örgütlenmeye ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Baskıyla, zorbalıkla, yalanla ve tehditle ayakta kalan bu sisteme mecbur değiliz."

Emek Partisi Ankara İl Başkanı Şükran Doğan da yaşananların kabul edilemez olduğunu söyleyip "Gençlerin üzerinden ellerinizi çekin ve böylesi uygulamalardan derhal vazgeçin” çağrısında bulundu.

Doğan, "Üniversite öğrenimi yaşına gelmiş gençlerin polis tarafından ailelerine şikâyet edilmeleri, gençlerin bugünkü sorunlarına ve geleceklerine dair hak aramalarına 'terör' yaftası yapıştırmaya kalkılması kabul edilemez. Ankara Emniyetinin bu tutumu, partimizi, partimizin gençlik örgütünü ‘terör örgütü’ gibi göstermesi suç teşkil ettiği gibi partimizin ve gençlik örgütümüzün örgütlenme çalışmalarını da engellemeye yöneliktir. İstiyorlar ki tek adamın iktidarı ve partisi ile ittifak yapacak parti-partiler dışında hiçbir parti örgütlenmesin, hiçbir parti çalışma yürütmesin, hiçbir parti söz söylemesin. Bunlar nafile uygulamalardır. Gençlerin üzerinden ellerinizi çekin ve böylesi uygulamalardan derhal vazgeçin” dedi.

Evrensel


PAYLAŞ