Star Trek'in Kaptan Kirk'ü uzaya çıktı

60'lı yıllardan itibaren çeşitli varyasyonları ile tüm dünyada 10 yıllarca izlenen ve bilim kurgu klasiği haline gelen "Star Trek"in, Türkiye'de bilinen adıyla Uzay Yolu'nun meşhur kaptanı Kirk nihayet gerçekten uzaya çıktı. Bu kısa yolculuk "Yıldız gemisi Atılgan" ile yapılmadı.

Kaptan Kirk'ü canlandıran oyuncu William Shatner, Jeff Bezos'un Blue Origin şirketi tarafından gerçekleştirilen uzay gezintisine katıldı. Jeff Bezos'un hayranı olduğu 90 yaşındaki oyuncu böylece uzay yolculuğu yapan en yaşlı insan ve sinema oyuncusu oldu.

Kaptan Kirk, Mr. Spock, Leonard McCoy, Nyota Uhura gibi karakterlerle hafızalara kazınan Star Trek serisi, Türkiye'de de tek kanallı dönemde 1972 yılından itibaren sevilerek izlenen yapımlardan olmuştu. Hatta Sadri Alışık'ın canlandırdığı Turist Ömer serisinin bir bölümü de "Turist Ömer Uzay Yolunda" adıyla Star Trek'e uyarlanmıştı.

İşte bu serideki meşhur yıldız gemisi Atılgan'ın kaptanı "Kaptan Kirk" karakteriyle dünyaca ünlenen Kanada asıllı oyuncu Shatner, bugün Teksas'tan gerçekleştirilen fırlatmada diğer 3 kişiyle uzay sınırına kısa bir yolculuk gerçekleştirdi.

Teksas'ın Van Horn bölgesinden gerçekleştirilen fırlatmayla 10 dakika süren seyahatte 106 kilometre yüksekliğe çıkan uzay aracı aynı bölgenin yakınındaki çöle paraşütle başarılı iniş gerçekleştirdi.

Mission NS-18 isimli sefer öncesi Shatner, "Daha yolun başındayız ama bu başlangıç ne kadar mucizevi. Bu başlangıcın bir parçası olmak ne kadar olağanüstü" sözleriyle duygularını ifade etmişti.

ABD merkezli uzay turizmi ilk defa Virgin Galactic'in sahibi İngiliz İşadamı Richard Branson ve beraberindeki 5 kişi tarafından 11 Temmuz'da gerçekleştirilmiş, 9 gün sonra Jeff Bezos da kendi şirketine ait kapsülle kısa bir uzay gezintisi yapmıştı. Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX de geçen ay gerçekleştirdiği özel seferle uzay turizmine katılan 3'üncü kuruluş olmuştu.


PAYLAŞ