Merkez Bankası'ndaki 'faiz operasyonuna' muhalefetten tepki

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcıları ile Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi görevden alınırken, yerlerine yeni atamalar yapıldı.

Merkez Bankası’nda gece yarısı yapılan görevden alma kararlarına muhalefetten tepkiler yükselmeye başladı.

ÖZTRAK: DOLAR 10 TL'YE KONUŞUYOR

 "TCMB Başkanı görevden alma yazılarını Saraya elden götürmüş. Son 3 yılda 4 TCMB Başkanı görmüştük. Şimdi 5 ayda görevden alınan Başkan Yardımcısı gördük. Boşuna demiyoruz: Türkiye yönetilmiyor. Savruluyor" diyerek karara tepki gösteren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası’ndaki görevden almaların ardından dolar kurunda yaşanan artışın grafiğini ise "Atalar boşuna dememiş; "Başını acemi berbere teslim eden, cebinden pamuğu eksik etmesin" Dolar 10 liraya koşuyor" notuyla paylaştı.

BABACAN'DAN TEPKİ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, karara sosyal medya hesabından tepki göstererek, "Bağımsız olması gereken bir kurum, tek bir kişinin elinde oyuncak oldu. Önerimi tekrar ediyorum: Sayın Erdoğan, uğraşmayın getir götürle. Varlık Fonu’nda yaptığınız gibi, Merkez Bankası Başkanlığı’na da kendinizi atayın. Gece yarısı kararlarıyla ülkeye zarar vermeye son verin" çağrısında bulundu.

'BEDELİNİ  MİLLET Mİ ÖDEYECEK?'

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da karara tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Davutoğlu, şu mesajı paylaştı:

"Beş ay önce atadığınız Merkez Bankası Başkan yardımcısını değiştirmenin cehaletinize çözüm mü olacağını zannediyorsunuz ? Faiz, kur ve enflasyon arasındaki ilişkiyi bilememenizin bedelini millet mi ödeyecek ? Yeter artık! Milletin geleceğini karartmayın !"

YILMAZ: BIRAK DAĞINIK KALSIN

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da Merkez Bankası’nda yapılan yeni görevlendirmelere tepki gösterdi.

"128 milyar dolar rezervi harcayarak yapılan deneyle "faiz sebep enflasyon sonuç" teorisi ispat edilemedi ama; Cumhurbaşkanı "gelişmekte olan ülkelerde MB yönetim değişiklik hızı ile enflasyon oranları arasında pozitif ilişki vardır" teorisini doğruladı. Nobele aday olabilir" paylaşımı yapan Yılmaz, bir sonraki paylaşımında ise "Bundan sonra en doğru para politikası hiç bir şey yapmamak. Bırak dağınık kalsın" ifadelerini kullandı.

 


PAYLAŞ