Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanıyla görüştü

Kemal Kılıçdaroğlu "Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz" diyerek gittiği Merkez Bankası'nda Başkan Şahap Kavcıoğlu ile görüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından "Dolar rekorlar kırıyor. Motorin ve benzine yine zam geldi. Sebep olduğun bu rezaletin milleti ezmesini daha fazla izleme Erdoğan, Kara Kış Fonu'nu kur! Ayrıca bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz" ifadelerini paylaşmasının ardından Faik Öztrak, Selin Sayek Böke ve Bülent Kuşoğlu ile birlikte Merkez Bankası'na gitti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından basına açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Burası bağımsız bir kurum. Kurumun bağımsızlığı sadece bizim için değil, dünya için de önemli. Sıcak siyasetin müdahalesini asla istemiyoruz. Bu düşüncemizi sayın başkana ifade ettik. Merkez Bankası'nın iyi bir kültürü var. Bu kültürün yok olmamasını istedik. İyi bir kadrosu var, kadronun korunmasını istedik. Her türlü yardımı yapabileceğimizi ilettik. Zam yağmuru arka arkaya geliyor. Önümüzdeki süreç bir zam yağmuru olarak vatandaşın önüne gelecek. Hassasiyetlerimizi ifade ettik. Bu ülkede her vatandaşın hakkını, hukukunu savunmak; iktidarın olduğu kadar muhalefetin de görevidir.

Bugüne kadar hep vatandaşın ağzında bir lokma vardı, onu almaya çalışıyordu hükümet; şimdi mutfağındaki tencereyi de almaya çalışıyor.

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına müdahale eden kişiyi ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz, Mısır’daki sağır sultan da biliyor. Faiz oranları şu seviyeye insin diye talimat verdiğini söyleyen kişinin Erdoğan olduğunu biliyoruz. Merkez Bankası’nın kurumsal kimliğine saygı göster. Sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsızız, bu bir şekilde dile getirildi"

DOLARDAN REKOR ÜSTÜNE REKOR

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Abdullah Yavaş görevden alınmıştı.

Boşalan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı koltuğuna BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak oturmuş, PPK Üyeliğine ise Yusuf Tuna atanmıştı.

Kararlarla beraber dolar kuru bir rekor daha kırarak 9,24 lirayı görmüştü.


PAYLAŞ