ABD'de yeni doğan 5 yavru çita canlı web yayınıyla tüm dünyadan 7/24 izlenebiliyor

Afrika'da ve İran'ın bazı bölgelerinde olmak üzere yaban hayatında yaklaşık 7 bin 500 çitanın yaşadığı tahmin ediliyor (SCBI)

ABD'deki bir enstitü, internet sitesindeki canlı yayınla yavru çitaları ve annesini izleme fırsatı sunuyor.

Virginia eyaletindeki Smithsonian Koruma Biyolojisi Enstitüsü (Smithsonian Conservation Biology Institute -SCBI), "Yavru Çita Kamerası" adını verdiği bir uygulamayla isteyen herkese 5 yaşındaki Rosalie adlı anne çitanın 5 yavrusunu çevrimiçi izleme olanağı veriyor.

SCBI'da çitaların üreme biyolojisi üzerine çalışan Adrienne Crosier, "Rosalie'nin başarılı şekilde ve kendine güvenerek ilk yavrularına bakım verdiğini görmek çok değerli" dedi.

Yavruların babası olan Nick ise 10 yaşında ve SCBI'daki üreme çalışmaları kapsamında dünyaya gelen ilk çitalardan.

Nick ve Rosie, uzmanların gözetiminde 9-10 Temmuz'da üreme sürecine alınmış, yetkililer ultrason sonuçlarını 16 Ağustos'ta açıklayarak dişi çitanın hamileliğini duyurmuştu.

SCBI, Kuzey Amerika'da insanların bakım verdiği bir çita nüfusu oluşturmayı amaçlayan Çita Üreme Merkezi Birliği bünyesindeki 10 çita üreme merkezinden biri.

Crosier, "Katılımcılar, çevrimiçi canlı yayından çita ailemizin büyümesini, oyun oynamasını ve çevresini keşfetmesini izlerken, bu deneyimin onlara mutluluk getirmesini ve tehdit altındaki bu türle daha derin bir bağ kurmasını sağlamasını umuyoruz" dedi.

Independent Türkçe, CNN, People

Derleyen: Yasin Sofuoğlu


PAYLAŞ