SGK’ya kayıtlı çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 geriledi

CHP’li Vekil Ömer Fethi Gürer, tarım sektöründe aktif sigortalı sayısında yaşanan düşüşe dikkat çekerek “Tarım sektöründe yaşanan sorunların olumsuz yansıması var” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2009’dan Haziran 2021’e kadar geçen süreçte, SGK’ya kayıtlı aktif çiftçi (4b) sayısının 1 milyon 16 bin 692 kişiden 551 bin 610 kişiye gerilediğini söyledi.

Tarım sektörünün her geçen gün daha sorunlu hale geldiğinin, verilere de yansıdığını belirten Gürer, SGK’ya kayıtlı aktif çiftçi sayısında gerçekleşen 465 bin 82 kişilik gerilemenin yanı sıra Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) göre de çiftçi sayısında 700 bin kişilik azalma meydana geldiğini ifade etti.

Gürer, ”Ziraat Odası’nın kayıtlı  4 milyon üyeye baktığımızda ise odaya kayıtlı 2 milyon çiftçinin çiftçilikten uzaklaştığını görüyoruz” dedi.

Tarım sektöründe yaşanan sorunların bir diğer göstergesi olarak Gürer son 10 yılda, Türkiye’nin 3 milyon 205 bin hektar tarım alanı ile 3 milyon 782 bin işlenen tarım alanını kaybetmiş olmasını gösterdi.

“BORÇ ARTIYOR, ÇİFTÇİ AZALIYOR”

Gürer şöyle konuştu:

“Çiftçi sayısı azalma eğilimindeyken, kaybedilen tarım alanları ve yüzde 50’lere varan sigortalı çiftçi sayısındaki düşüşler meydana gelirken, ne yazık ki çiftçi borçları artma eğiliminde. Bu durum, aslında iktidarın ülke tarımını getirdiği noktayı apaçık gösteriyor. 

“Çiftçilerin 2002’de 2.4 milyar TL olan borçları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun Şubat 2021 raporuna göre 137 milyar TL’ye Nisan’da 142 milyar TL’ye Temmuz’da ise 147 milyar TL’ye kadar çıktı.

“Bu rakam çiftçilerin sadece bankalara olan borçlarını yansıtıyor. Tarım Kredi Kooperatifine olanların yanı sıra diğer borçlar da eklendiğinde çiftçinin borcu toplam 180 milyar TL’yi buluyor.”

"ÇİFTÇİLER TARIMDAN UZAKLAŞIYOR"

Sigortalı çiftçi sayısının azalmasının en önemli nedeninin ödeme güçlüğü olduğunu söyleyen  Gürer, “Her geçen gün tarımsal girdilere zam üstüne zam geliyor. Gübre fiyatlarında yaşanan artış bunun somut örneği, çiftçi zamlara yetişemez durumda. Sonuç, geçen yıl patates bu yıl soğan üreticisi ürünü maliyetine dahi satamadı, satamıyor. Hatta tarlada bırakıp maliyeti kurtarmadığından toplatamıyor” diye konuştu. 


PAYLAŞ