İstanbul Barosu seçimi tartışmalarla başladı

İstanbul Barosu Genel Kurulu başladı. Baro Başkanı Durakoğlu’nun, iktidarı ve TBB başkanı Metin Feyzioğlu’nu eleştirdiği genel kurulda çalışma raporunun aktarılması sırasında tartışmalar yaşanıyor.

İstanbul Barosu’nun pandemi gerekçesi ile bir yıl ertelenen genel kurulu bugün başladı. Yarın da devam edecek genel kurulda Türkiye’nin en büyük barosunu yönetecek başkan ve yönetim kurulu seçilecek.

Mevcut Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun, iktidarı ve TBB başkanı Metin Feyzioğlu’nu eleştirdiği genel kurulda çalışma raporunun aktarılması sırasında tartışmalar yaşanıyor.

SEÇİLECEK ADAY 1 YIL GÖREV YAPACAK

53 bin avukatın kayıtlı olduğu İstanbul Barosu, bugün başlayan genel kurul ile yeni başkanını belirliyor. Geçen yılın ekim ayında yapılması gereken, ancak İçişleri Bakanlığının genelgeleriyle ertelenen İstanbul Barosu Genel Kurulu Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Genel kurul yarın başkanlık seçimi ile son bulacak. Seçilecek yönetim, yalnızca bir yıl görev yapacak.

8 ADAY YARIŞIYOR

İstanbul’da ikinci baronun kurulması sonrası ‘birlik’ tartışmalarının daha yüksek sesle yapıldığı İstanbul Barosu için 8 aday yarışıyor olması eleştiriliyor.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu aday Mehmet Durakoğlu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi adayı Hasan Kılıç, Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Ata Yazıcıoğlu, Avukat Hakları Grubu adayı Gökhan Ahi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu adayı Sezin Uçar, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Kaptan Yılmaz, Hukuk Hareketi Platformu adayı Burhan Öğütçü ve Bağımsız Avukatlar grubu adayı İshak Şâdi Çarsancaklı yarışıyor.

DİVAN KRİZİ İLE BAŞLADI

Yasaya göre yeterli çoğunluk olan 5 bin 135 imzanın bulunması sonrası saat 13.00’da oluşması sonrası başlayan genel kurulda divan krizi yaşandı. 8 adayın yarıştığı genel kurulda 4 kişilik divan kurulu üzerine uzun süre uzlaşma sağlanamadı. Divan kurulunun oluşamaması salondan alkışlı tepkiye neden oldu. Uzlaşma sağlanamaması üzerine divan için iki liste önerildi ve oylama yapıldı. Yapılan oylama sonrası Avukat Meltem Karagülle divan başkanlığına seçildi.

TİMTİK VE ARSLAN’A ALKIŞLI ANMA…

Divanın seçilmesi sonrası gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından 2018’den bu yana hayatını kaybeden avukatların isimleri okundu. Adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucu sonrası hayatını kaybeden Avukat Ebru Timtik ile icra için gittiği evde vurularak öldürülen Avukat Ersin Arslan’ın isimleri alkışlarla karşılandı.

DURAKOĞLU YENİDEN ADAY

Ardından son kez yeniden aday olan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun konuşmasına geçildi. Genel kurulun sürekli ertelenmesi nedeniyle tarihin en uzun adaylık sürecinin yaşandığına dikkat çeken Durakoğlu, “Siz kendi kongrelerinizi lebaleb yaparken, kendi mitinglerinizi yaparken bizim kongrelerimizi ertelediniz. Siz bütün bunları hukuku çiğneyerek yaptınız. Şimdi buradan, dünyanın en büyük barosunun genel kurulunu Türk hukuk tarihine bir not düşerek yapıyoruz. Bu hukuksuzluğu kınıyoruz” dedi.

2010 referandumu sonrası yargının Gülen Cemaati eline teslim edildiğini söyleyen Durakoğlu 2016 darbe girişimi sonrası yargının aynı yöntemlerle araçsallaştırıldığını söyledi. Gezi davası, ÇHD davası gibi davaları hatırlatan Durakoğlu, hukuksuz pek çok dava ve süreç yaşandığını, baronun bu davalara müdahil olduğunu söyledi.

Durakoğlu son olarak şunları söyledi: “2024 yeterlilik sınavlarının dur durabileceği konusundaki endişelerimi de paylaşmak isterim. İstanbul Barosu Genel Kurulu'ndan mesleki sorunların çözümüne dair yaklaşımlar özenle değerlendirilecektir. Özellikle çözüm arayışları ve gerçekçi projeler mesleğimizin geleceğini de şekillendirecektir.

Artık açıklamalardan yürüyüşlerden tatmin olamayız. Daha fazlasını yapacağımız süreçten geçiyoruz.”

İSTANBUL BAROSU YÖNETİMİNE SERT ELEŞTİRİ              

Durakoğlu’nun ardından İstanbul Barosu faaliyet raporuna ve rapor üzerine konuşmalara geçildi.

Rapor üzerine yapılan tartışmalarda İstanbul Barosu yönetimine sert eleştiriler yöneltiliyor.

Rapor üzerine Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu adına söz alan Avukat Fırat Epözdemir, mevcut baro yönetimine sert eleştiriler yöneltti. “Baronun faaliyetlerini değil faaliyetsizliğini eleştireceğim” diyerek sözlerine başlayan, “İstanbul Adliyesi'nde avukatlara kapatılan yolu açacağız” ifadelerini kullandı.

Rapor üzerine Avukat Hakları Grubu adına söz alan Avukat Erdost Balcı, ise şu eleştirileri sıraladı: “6 milyon dolarlık taşınmazın kirası 20 bin lira. Kira değil kiracık. Ruhsatları olmamasına rağmen kiralanan yer gece kulübü yapıldı ve ruhsatsız olduğu için mühürlendi. Baromuza bu konuda sorduğumuz sorulara ticari sır denilerek cevap verildi. İki yönetim kurulu üyesi bu tesis yüzünden istifa etti. Bağlı Çalışan Avukatlar 300 TL harcarken, mesleğimizin bunca sorunu varken baro spor turnuvası düzenliyor.”

Bağımsız Avukatlar Grubu adına Avukat Semih Biten, mevcut İstanbul Barosu’nun yönetimde olduğu dönem için “hezimet” değerlendirmesi yaptı. “İstanbul Barosu’nun harcama kalemlerine baktığımızda önceliğin avukatlar olmadığını görüyoruz” diyen Biten “Adliyeler için avukatların da katıldığı yönetişimi savunuyorsunuz. Bunu baro yönetiminde yaptınız mı?” dedi.

'HİTLER' TARTIŞMASI

Ardından Hukuk Hareketi Adına söz alan Avukat Savaş İşleyen’in konuşmasında İstanbul Baro Başkanı’na ‘Hitler’ benzetmesi yapılması üzerine salondan tepki gösterenler oldu. Divan başkanı, Mehmet Durakoğlu’na söz vereceğini söylemesine rağmen devam eden tartışmada izleyici sıralarından konuşan eski baro başkanı Ümit Kocasakal’a ‘ifade özgürlüğü’ hatırlatması yaptı. 

Çağdaş Avukatlar Grubu adına söz alan Avukat Ayça Özdoğan, İstanbul Sözleşmesinden bir gece yarısı bir imza ile çıkıldığını hatırlattı. “Savunmanın ve bizzat avukatlık mesleğinin politik olduğunu biliyoruz” diyen Özdağan,

“Yaşadığımız sorunlar sadece meslekçi bakışla değil doğru bir politik bakışla, mücadeleyle çözülür” dedi.


PAYLAŞ