Dilek Doğan'ın ailesi AİHM'e gidiyor

Altı yıl önce evine yapılan polis baskını sırasında öldürülen Dilek Doğan'ın annesi Aysel Doğan, "Benim kızım toprağın altında ama onu vuran polis 45 gün ceza almış. Bir cana 45 gün ceza hangi kitaba sığar Allah’tan reva mı?" dedi.

İstanbul Küçükarmutlu Mahallesi’nde 18 Ekim 2015’te evlerine yapılan polis baskını sırasında özel harekat polisi Y.M.'nin öldürdüğü Dilek Doğan’ın ailesi dosyası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacak.

Sanık polis Y.M. hakkında 20 yıldan 26,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada "iyi hal indirimine" gidilerek  6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Hala Yargıtay’da olan dosya onanırsa, fail polis yalnız 45 gün cezaevinde kalacak. Doğan Ailesi ise cezasızlığı AİHM'e taşıyacak. 

"ADALET İSTİYORUM"

Mezopotamya Ajansı’ndan Esra Solin Dal’a konuşan anne Aysel Doğan, sanık polisin cezasız bırakılmasına tepki gösterdi: “Benim kızım toprağın altında ama onu vuran polis 45 gün ceza almış.  Bir cana 45 gün ceza hangi kitaba sığar Allah’tan reva mı? Sadece adalet istiyorum. Kimse ‘başımıza gelmez’ demesin bu yaşananlar herkesin başına gelebilir."

"PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Baba Metin Doğan, kızını öldüren polisin mahkemede, “Devlet emretti ben de vurdum" dediğini hatırlattı. Dilek’i katleden polisin mahkemedeki soğukkanlılığına vurgu yapan Doğan,  "Türkiye'de adalet sistemi polis olmuş. Tutuklayan polis, yargılayan polis, ceza veren polis,  savcı ve hakimler kendi iradesiyle hareket edemiyor. Biz adaletsizliğin peşini bırakmayacağız. AİHM'e başvuracağız" dedi.  

NE OLMUŞTU?

Dilek Doğan, İstanbul'un Sarıyer ilçesindeki Küçük Armutlu mahallesinde 18 Ekim 2015'te Pazar günü sabaha karşı 04:30'da evine yapılan polis baskını sırasında polis kurşunuyla göğsünden vuruldu.

Akciğerinden yaralanan Doğan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakımda tedavi altına alındı. 25 Ekim 2015'te hayatını kaybetti.

Olayla ilgili iddianame 12 Aralık 2015'te kabul edildi.

Hakkında 20 yıldan 26 buçuk yıla kadar hapis cezası istenen polis Y.M. Türk Ceza Kanunu'nun 83. Maddesindeki "kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesinden" İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz olarak yargılandı.

17 Mart 2017'de görülen yedinci duruşmada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.


PAYLAŞ