Kabil'de Taliban aracına el bombalı saldırı: 1 ölü, 6 yaralı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban aracına el bombalı saldırı düzenlendi.

Dehmezeng bölgesinde, sınır polisi karakolunun karşısında sabah saat 08.00 civarında gerçekleşen saldırıda bir kişinin öldüğü, iki kişinin de yaralandığı belirtildi.

Afganistan İçişleri Bakanı Sözcüsü Kari Said Hosti, "Bu sabah Taliban'a ait bir araca el bombasıyla saldırı düzenlendi ve iki kişi yaralandı" diyerek saldırıyı doğruladı.

Görgü tanığı Amin Amani ise "İşe gidiyordum, saat 07.55 gibiydi. Yolda büyük bir patlama sesi duydum. Kaçmayı başardım" dedi.

35 yaşındaki çevirmen, "Arabamın aynasından baktığımda dumanlar yükseldiğini ve herkesin sağa sola kaçıştığını gördüm" ifadelerini kullandı.

Bir başka yetkiliyse yaptığı açıklamada saldırıda 4 öğrencinin yaralandığını belirtti.

ABD nisanda Afganistan'dan çekilme kararı almış, bunun üzerine Taliban ilerleyişini hızlandırarak ülkedeki pek çok bölgeyi ele geçirmişti. Taliban, 15 Ağustos'ta da Kabil'e girerek ülkeyi tamamen kontrol altına almıştı.

8 Ekim'de Kunduz'daki bir Şii camisinde, 15 Ekim'deyse Kandahar'daki bir Şii camisinde cuma namazı sırasında patlama meydana gelmişti. IŞİD'in üstlendiği saldırıların ilkinde en az 50 kişi, ikincisindeyse en az 40 kişi ölmüştü.


PAYLAŞ