KKTC’de kaset skandalı: Başbakan Ersan Saner siyasetten çekilme kararı aldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner'in müstehcen görüntülerinin yer aldığı video sızdırıldı. Mafya lideri Halil Falyalı'nın tutuklanmasının ardından ortaya çıkan görüntüler Kıbrıs'ta şok etkisi yarattı. Başbakan Ersan Saner siyasetten çekilme kararı aldı.

KKTC'de siyasetçilerle yakın ilişkileri bulunan, kumar organizasyonu ve uyuşturucu ağının en önemli ayağı olduğu iddia edilen Halil Falyalı'nın tutuklanmasının ardından 'müstehcen' bir video kaydı sosyal medyaya sızdırıldı. Videoda yer alan Başbakan Ersan Saner siyaseti bırakma kararı aldı. Saner'in, görüntülerin yayınlanması sonrası, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) 30-31 Ekim'deki kurultayında yeniden aday olmayacağı belirtiliyor.

‘RESMİ İZİN KULLANACAK'

Kıbrıs Türk medyasındaki haberlere göre Saner, UBP’deki kurultay sürecinden ve aktif siyasetten çekilecek. Kıbrıs gazetesi ilgili haberinde, "Başbakan Ersan Saner, dün akşam patlak veren video skandalının ardından, siyasetten çekilme kararı aldı. İstifa yazısı hazırlanan Ersan Saner’in bugün itibarı ile kurultaydan çekildiği, parti başkanlığından da istifa edeceği öğrenildi. Başbakanlıkta, hukuki sorun nedeniyle izne ayrılacak olan Saner’in yerine Nazım Çavuşoğlu veya Ünal Üstel’in vekalet edeceği konuşuluyor" ifadeleri kullanıldı.

'İSTİFA İÇİN BÜYÜK BASKI YAPILDI'

Gazeteye göre, "genel başkanlık görevinden istifa etmesi, genel başkan adaylığından çekilmesi ve başbakanlık görevinden hukuken kriz yaşanmaması için izine ayrılması konusunda Ersan Saner’e büyük baskı yapıldı ve telkinde bulunuldu. Saner’e en yakın kişiler bile söz konusu video olayından sonra başkanlıkta ve genel başkan adaylığında ısrar etmesinin UBP’yi de yaralayacağı ve geri dönülmez tahribatlar yaratacağı üzerinde durdu."

SANER: “ÇİRKİN BİR İTİBAR SUİKASTININ HEDEFİYİM”

Başbakan Ersan Saner de video kaset ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dolaşıma sokulan videonun kurgulanmış olduğunu ileri süren Saner, “Çirkin bir itibar suikastının hedefi oldum” dedi.

Yenidüzen gazetesinin haberine göre Saner, “Konu sadece ben değilim. Saldırıya uğrayan ben, ailem, partim ve siyaset kurumumuzdur. Dolayısıyla hukukçularımız, yol arkadaşlarım, partililerimizle birlikte durum değerlendirmesi yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“KURGULANMIŞ BİR VİDEO”

Tabandan gelen sese kulak vererek 30-31 Ekim tarihlerinde düzenlenecek UBP Kurultayı’nda genel başkanlığa aday olduğunu belirten Saner, “Ne var ki, genel başkanlık yarışının son 10 gününe girilirken önce Güney Kıbrıs’tan satın alınan bir telefon numarasından şahıslara kurgulanmış bir video gönderildi. Öğleden sonra ise aynı video sosyal medyada yayınlanmaya başladı. Teknolojik olanaklardan alabildiğince yararlanılarak kurgulanan bu video ile çok çirkin bir itibar suikastının hedefi oldum” dedi.

PEKER'DEN KIBRISLI SİYASETÇİLERE: HEPİNİZ YANDINIZ

 

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Sedat Peker, Kıbrıslı siyasetçilere seslenerek “Hepiniz yandınız. Arşiv bana geçti”dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Peker, örgütüne yönelik operasyonların ardından video çekip paylaşmaya başlamıştı. Tweet atarak iktidar hakkında yeni iddialar ortaya atmayı sürdüren örgüt lideri, bir süredir yeni video paylaşmıyor.

Peker, Twitter paylaşımında şunları kaydetti: 

“Kıbrıslı siyasiler; uyuşturucu baronlarıyla, yasadışı bahisçilerle birlik olup Türkiye’de bana karşı kurulan komploya destek verirsiniz he. Hepiniz yandınız. Arşiv bana geçti. Siz kaşındınız. Sizi de rezil edeceğim. Utanma duygusu olan, istifa edip gitsin.”

HALİL FALYALI KİMDİR?

Sedat Peker, “Hayata Korkusuzca Bakanlar Ölümden Korkmazlar” başlıklı yedinci videosunda, eski Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım ile birlikte uyuşturucu ticareti yaptığı iddiasıyla Halil Falyalı’yı hedef almıştı. Peker, “Tüm para transferi Kıbrıs’tan dönüyor” demişti.


PAYLAŞ