‘İstenmeyen kişi’ bilmecesi: ‘Resmi bildirim gelmedi’

Fotoğraf: AA

DAHA FAZLA OKU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Osman Kavala’nın AİHM kararları doğrultusunda serbest bırakılması için çağrı yapan 10 ülkenin Türkiye büyükelçilerinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmeleri için Dışişleri’ne talimat verdiğini söylemesi Avrupa’da tepkiyle karşılandı. Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli açıklamaya Twitter’dan yanıt verirken, Norveç Dışişleri Kavala konusundaki pozisyonlarından geri adım atmayacaklarını açıkladı. Norveç ve Danimarka kendilerine böyle bir bildirimde bulunulmadığını duyurdu.

NORVEÇ: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ÇAĞRISI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Norveç Dışişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Trude Maaseide ise Ankara’daki büyükelçiliklerine konuyla ilgili herhangi bir bilgi verilmediğini açıkladı. “Büyükelçimiz sınırdışıyı gerektiren herhangi bir şey yapmadı” diyen Maaseide, ‘Norveç’in bu konuya nasıl baktığının Türkiye tarafından gayet iyi bilindiğini’ belirterek “Türkiye’ye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde bağlı olduğu demokratik standartlara ve hukukun üstünlüğüne uyma çağrısı yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 ‘10 ÜLKE İSTİŞARE HALİNDE’

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod da kendi büyükelçiliklerine resmi bildirimde bulunulmadığını belirtirken, dost ve müttefik ülkelerle temas halinde olduklarını söyledi. Kofod yazılı açıklamasında, “Ortak bildiride de ifade edilen ortak değer ve ilkelerimizi korumaya devam edeceğiz” dedi. Almanya Dışişleri’nden bir kaynak da 10 ülkenin istişare halinde olduğunu söyledi.

AP BAŞKANI ÇAĞRIYI YİNELEDİ: OSMAN KAVALA’YA ÖZGÜRLÜK

Sassoli ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “10 büyükelçinin sınırdışı edilmesi Türkiye hükümetinin otoriterliğe kayışının göstergesidir. Sinmeyeceğiz. Osman Kavala’ya özgürlük” ifadelerini kullandı.

Duvar

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ