'Erdoğan'ın açıklaması üzüntü verici, AİHM kararları önemlidir'

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 10 ülkenin büyükelçisinin Osman Kavala hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanması çağrısı yapan ortak bildiri sonrası 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için talimat verdiğini açıklamasının yankıları sürüyor. Kavala bildirisine imza atan 10 ülkeden biri olan Finlandiya'nın Başbakanı Sanna Marin, Erdoğan'ın büyükelçiler için verdiği 'istenmeyen kişi' talimatını değerlendirdi. Marin, "Erdoğan'ın açıklaması üzüntü verici, AİHM kararları önemlidir" ifadelerini kullandı.

Devlet televizyonu YLE'ye konuşan Marin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarına saygı duyulması çağrısı yaparak şu ifadeleri kullandı: "Bu çok üzüntü verici bir durum. AİHM kararlarına saygı gösterilmesinin ve bunlara uyulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz; dolayısıyla bu insan hakları aktivistinin serbest bırakılması çağrısı yaptık."

Sanna Marin'in, Türkiye'de yetkililerle temas halinde olduklarını ve 'herhangi bir sonuca varmadan önce' Ankara'dan daha fazla bilgi gelmesini beklediklerini söylemesi de dikkat çekti. 

Erdoğan cumartesi günü Eskişehir'de yaptığı açıklamada, yedisi NATO müttefiki, altısı Avrupa Birliği üyesi 10 ülkenin büyükelçilerinin 'istenmeyen kişi' ilan edilmesi için Dışişleri Bakanlığı'na talimat verdiğini açıklamıştı. Osman Kavala'nın AİHM kararları doğrultusunda serbest bırakılması çağrısı yapan 10 ülke şöyle: Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, Yeni Zelanda ve ABD. 

Duvar


PAYLAŞ