Abdüllatif Şener, Erdoğan ile Soros'un toplantısını anlattı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tutuklu iş insanı Osman Kavala için kullandığı 'Soros artığı" ifadesinin ardından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın George Soros ile Başbakanlık'ta yaptığı toplantıyı anlattı. 

Halk TV'de konuşan Abdüllatif Şener şu ifadeleri kullandı:

"Soros'un bulunduğu sadece bir toplantıda yer aldı. O da Ankara'daki Başbakanlık'ta yapılan toplantıdır. Toplantının yapıldığı salon benim odama bitişik bir salondur. Özel kalemden yarım saat bir saat önce aradılar şu saatte bir toplantı var dediler. Kapıdan çıkıp toplantı salonuna girerken fısıltılardan Soros ve yanındakilerin geleceğini öğrendim. Hatırladığım kadarıyla da bu toplantıda hiç görüş bildirmedim, hiç konuşmadım. Sadece konuşulanları dinledim. Konuşmalarda bir sohbet havası vardı. O sırada biliyorsunuz Türkiye için Avrupa Birliği süreci önemliydi. Müzakerelerin yaklaştığı bir tarihti sanıyorum. Bununla bağlantılı olarak hükümetin insan haklarına, hukukun bağımsızlığına, demokratik değerlere verdiği önemi anlatan bir konuşma oldu. Nötr şeylerdi, somut güncel hiçbir konu konuşulmadı."

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye'yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 tane büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, bunu nasıl bıraktırırız gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz" demişti.

 Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç da Erdoğan'ın bu sözlerini "Eskiden biz de Soros'un vakfının araştırmalarını kullanırdık. Kendimize saygımız olmalı" diyerek eleştirmişti.


PAYLAŞ