Erdoğan, tezkereye 'hayır' diyen CHP ve HDP'yi hedef aldı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP ve CHP’nin tezkereye ‘hayır’ oyu vermesiyle ilgili olarak ”HDP ile CHP zillet ittifakı olarak cibilliyetlerinin gereğini yaptı. Terörle mücadeleyi onların desteğinin dışında sürdürüyoruz” dedi.

'BİZİM ATTIĞIMIZ ADIM GÖVDE GÖSTERİSİ DEĞİL'

Erdoğan, “Bizim atmış olduğumuz adım birilerine gövde gösterisi değil, sadece Türkiye’de görev yapmakta olan büyükelçilerin Türkiye’nin iç işlerine müdahil olmaması anlamındadır. Herhangi bir büyükelçi görev yaptığı ülkenin iç işlerine müdahale yetkisine sahip değildir. Viyana Sözleşmesinin 41’inci maddesini bunların benden daha iyi bilmeleri lazım. Çünkü büyükelçilerin kendileriyle ilgili bu tür sözleşmeleri adım adım uygulaması lazım, adım adım takip etmesi lazım. Kaldı ki sen Türkiye’de görev yapıyorsun; Türkiye’de görev yapan bir büyükelçi, Türkiye’nin bir kabile devleti olmadığını bilmesi lazım. Türkiye gibi böyle kadim bir tarihe sahip olan bu ülkede görev yapan büyükelçi neyin nereye varacağını çok iyi bilmesi lazım. Eğer bunu bilmiyorsa Viyana Sözleşmesinin 41’inci maddesini onlara hatırlatmış olduk. Olay bu kadar basit. Tabii Amerika’nın büyükelçisi de bu işe karıştığı için herhalde Biden nezaket gösterisinde bulundu ve ilk açıklama oradan geldi. Zaten Amerika’dan açıklama gelince diğer 9 tanesi de ona tabi olmak suretiyle bu iş böylece kapanmış oldu” ifadelerini kullandı.

“10 büyükelçiyle ilgili kriz bitti ama bir taraftan da Avrupa Konseyi’ndeki süreç devam ediyor. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kasımın sonunda Türkiye’nin sözleşmeyi ihlal edip etmediğine ilişkin olarak bir süreç başlatabilir. Eğer bu tarihe kadar Osman Kavala serbest bırakılmazsa, AİHM’nin vereceği bir görüş bu anlamda belirleyici olacak herhalde. Beklentiniz nedir?” sorusuna Erdoğan, “AİHM’ninkini de Konsey’inkini de dinleriz; dinledikten sonra da biz üzerimize düşeni yaparız. Gereği neyse bunu yapacağız. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak bu makamda bulunduğum sürece üzerime düşen görevi dört dörtlük yaparım. Acaba şu ne der, bu ne der; bunlara hiç bakmam” şeklinde yanıt verdi.

Uluslararası basında “Erdoğan krizden kaçtı, geri adım attı” gibi ifadelerin yer aldığının hatırlatılması üzerine Erdoğan “Ben nasıl geri adım attım? Ben taarruzdayım. Benim kitabımda geri adım atmak yok” dedi.

Erdoğan, kadrolaşma listeleri ve iktidarın sunduğu iddia edilen imkanlarla kamuoyunda gündem olan vakıf ve derneklerle ilgili CHP’nin tavrını eleştirdi.

Erdoğan, “Aynı şey TÜRGEV için geçerli, aynı şey ENSAR için geçerli. Her türlü iftirayı attılar, her türlü yalan dolanı söylediler. Bu bir şeyi gösteriyor, bunların ne denli hukuk tanımaz olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

'DEVLET BEY, YÜZDE 7 TEKLİFİMİ AYNEN KABUL ETTİ'

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmesinde seçim barajının ele aldıklarını belirterek "Devlet Bey, benim yüzde 7 teklifimi kendileri de aynen kabul ettiler" dedi.

Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile gerçekleştireceği görüşmenin tarihi ile ilgili ise “Roma’nın gündemi ile Glasgow’un gündemi şu anda değişmiş gibi gözüküyor. Büyük ihtimalle Roma’da değil ama Glasgow’da görüşmemiz olacak” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Füzuli Uluslararası Havalimanı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini söyleyen Erdoğan, ziyaretin verimli geçtiğini söyledi. 


PAYLAŞ