Birçok muhalif medya kuruluşu, Anıtkabir'deki törene alınmadı

29 Ekim dolayısıyla Anıtkabir'de düzenlenen törene, aralarında Cumhuriyet, FOX Haber ve Anka Ajansının da bulunduğu birçok basın kuruluşu İletişim Başkanlığı'nın akreditasyonu nedeniyle alınmadı.

Anıtkabir'deki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bakanlar ve yargı organı temsilcileri katıldı.

FOX Haber Genel Yayın Yönetmeni Şentürk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Anıtkabir’deki Cumhuriyet Bayramı törenlerine FOX Haber’in de içerisinde olduğu medya kuruluşlarının yarısı alınmadı” dedi.

Devamında engellemeye tepki gösteren Şentürk, “Siyasi tarihimizde bir örneği olmayan, 35 yıllık meslek yaşamımda da rastlamadığım bu uygulama sadece Anayasa’nın ihlali değil aynı zamanda akıl tutulmasıdır” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanlığı tarafından uygulanan akreditasyona tepki gösteren Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), "Bu yapılan akreditasyon değil sansürdür. Ayrımcılığa son verin, halkın haber alma hakkını çiğnemeyin" açıklaması yaptı.

TGC ise, yaptığı açıklamada “Cumhuriyet Bayramı Töreni iktidarın tekelinde değildir” dedi.

TGC’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“İktidarın bir gelenek haline getirdiği akreditasyon uygulaması giderek genişlemekte ve bir sansür olarak kullanılmaktadır. Kendi görüşünden olmayan medya kuruluşlarını engelleyen iktidar, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını yok saymaktadır.

Bazı gazetecilerin Başbakanlığa girişinin engellenmesiyle başlayan süreç, parti kongrelerine, bakanlıkların toplantılarına, cami avlularına, mezarlıklara, orman yangınlarına, resmi bayram törenlerine varacak kadar genişlemiştir.

Bunun son örneği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninin yapıldığı Anıtkabir’e haber takibi için giden meslektaşlarımızın engellenmesidir.

Anıtkabir’deki töreni izlemek isteyen Fox TV, Cumhuriyet Gazetesi ve Anka Haber Ajansı’nda görev yapan muhabir, foto muhabiri ve kameramanlar İletişim Başkanlığı’nın akreditasyon uygulamasıyla içeri alınmamışlardır. Cumhuriyet Bayramı Töreni iktidarın tekelinde değildir.

Tüm yurttaşlarımızı birleştiren 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bile gazeteciler arasında ayrım yapmayı başaran iktidar, halkın haber alma hakkını yine engellemiştir. İktidarın bu tutumunu kınıyoruz.

İktidarı barış ve demokrasinin hakim olduğu, basın özgürlüğünün korunduğu bir ülke için bir kez daha akreditasyon uygulamasından vazgeçmeye çağırıyoruz.”


PAYLAŞ