Demirören’den Cumhuriyet’e tazminat davası

Demirören Holding, Ziraat Bankası’ndan alınan krediye karşılık ipotek ettirilip daha sonra bankaya devredilen golf arazisinin yeniden holdinge kiralandığını yazan Cumhuriyet gazetesine dava açtı.

Gazetede 28 Ekim’de Hazal Ocak imzasıyla ‘En şanslı golfçü… Ziraat Bankası, kredi karşılığı aldığı araziyi yine Demirören’e kiraladı’ başlıklı bir haber yayınlanmıştı.

Haberde, şöyle denmişti: “Ziraat Bankası ile Demirören Holding arasındaki kredi skandalının yeni bir boyutu ortaya çıktı. Demirören’in kamu bankasından çektiği 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediye karşılık ipotek ettirdiği araziler, Ziraat Bankası tarafından eski sahibi Demirören’e kiralandı.”

DAVA AÇTI

Holdinge bağlı yayın kuruşlarının haberine göre Demirörenler, Cumhuriyet’e 3 kuruş değerinde tazminat davası açtı.

Holdingin açıklamasında, haberin ‘dedikodular’ üzerine kaleme alındığını, ‘habercilik etiğinden uzak’ olduğunu savunularak Cumhuriyet’in kaynağını açıklaması talep edildi.

Açıklama şöyle:

“Dedikodular üzerinden kaleme alınan ve manipülasyon amaçlı olduğu belli olan sözde haber Cumhuriyet Gazetesi’nde Hazal Ocak imzasıyla yer almıştır. Teyit alınmadan kaleme alınan sözde haber, kamuoyunu DEMİRÖREN ŞİRKETLER GRUBU aleyhinde yönlendirmek ve ticari itibarını yıpratmak amacı taşımaktadır. Habercilik etiğinden uzak, teyit edilmeden yazılmış sözde haber Cumhuriyet Gazetesi’nin tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.

KAYNAĞINI AÇIKLA

Sözde haberde, bünyesinde binlerce kişiyi istihdam eden DEMİRÖREN ŞİRKETLER GRUBU’nun kredi ilişkileri ‘Skandal’ nitelemesiyle verilmiştir. Temelleri 70 yıl önce atılan, Cumhuriyet tarihinin köklü firmalarından olan DEMİRÖREN GRUBU’nun tıpkı her firma gibi kredi ilişkilerinin bulunması olağandır. Söz konusu kredi ilişkileri sorunsuz bir şekilde sürdürülmüş ve sürdürülmektedir. ‘Skandal’ nitelemesiyle kredi ilişkilerinde sanki DEMİRÖREN GRUBU’na bir ayrıcalık tanınmış gibi gerçek dışı bir algı yaratılmak istenmektedir.

Bankacılık Kanunu kapsamında müşteri sırrına giren birtakım hususların meçhul kaynaklara dayandırılarak Hazal Ocak tarafından gerçekmiş gibi kaleme alınarak sözde habere konu edilmesi hukuka açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi manipülasyonun kaynağını açıklamalıdır.


PAYLAŞ