'Yahya Kemal’in sakinliğine konuk olduğu, Lebon pastanesinin kapısına kilit vuruluyor'

Fotoğraf: Şeyda Sayar

TÜKENMEZ HABER - İstanbul’un tarihi simgelerinden biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya; Lebon Pastanesi.

İlk olarak 2015 yılında gündeme gelmişti Lebon Pastanesi’nin ‘kapanma’ tehlikesi. Ancak 2021 yılına kadar dayandı. Şimdi ise 31 Aralık’ta kapılarını kapatmak zorunda.

Neden yine 6 yıl öncesiyle aynı;

“Borçlar Kanunu 347. madde. Kiranın başlangıcından 10 yıl geçtikten sonra kiracının sebep gösterilmeksizin tahliye edilebilmesi.”

İNCİ PASTANESİ, EMEK SİNEMASI, KELEBEK KORSE…

2012 yılında Borçlar Kanun’unda yapılan le birlikte Beyoğlu’nun simgesi İnci Pastanesi, Rebul Eczanesi, Emek Sineması ve Kelebek Korse de kepenklerini indirmek zorunda kalmıştı. Şimdi aynı kaderi Lebon da yaşıyor..

‘Kapanma haberinin’ ardından tarihi Lebon Pastanesi müşterilerin ve habercilerin akınına uğramış durumda. Müşteriler son kez milföy tatlısını, çikolatalı ve meyveli pastasını ve şekerlemelerini yerken fotoğraf çektirme telaşındalar.

Lebon Pastanesi'nin iki ortağından birisi olan Abdurrahman Cengiz ise bir yandan gazetecilere dert anlatmaktan yorulmuş bir taraftan da yıllarca emek verdiği mekanını kapatmak zorunda kalacağı için oldukça üzgündü buluştuğumuzda. Cengiz, mülk sahibi Karagözyan Ermeni Yetimhanesi Vakfı’na da oldukça tepkili.

‘VAKIF BİZE 10 YILDIR KONTRAT YAPMIYOR’

‘Lebon'un Türkiye'nin ilk pastanesi’ olduğunu söyleyen Cengiz, “Lebon Pastanesi, Markiz Pastanesi’nin ilk yerindeydi. Markizden önce faaliyet gösteriyorduk. Bu yüzden Türkiye’nin ilk pastanesiyiz. Borçlar kanunuyla bir yerde 10 yıldır kiracıysanız gerekçe göstermeden mülk sahibi sizi tahliye edebilir. Bu nedenle kiracısı olduğumuz Karagözyan Ermeni Yetimhanesi bizi tahliye ediyor. Daha önce davalık olmuştuk ve Yargıtay, '2020 yılına kadar çıkaramazsınız' demişti. Ancak Karagözyan Vakfı, bize 2010 yılından bu yana kontrat yapmıyor. Biz de çaresiz kaldık. Boşaltma kararı aldık. 31 Aralık tarihinde pastaneyi kapatacağız. Üzgünüz ama yapılacak bir şey yok. Bırakıp gideceğiz" diye konuştu.

‘ÇARESİZ KALDIK’

Ekonomik sıkıntı nedeniyle az sayıda garson çalıştırdıklarını söyleyen Abdurrahman Cengiz "Borçlar Kanunu nedeniyle, 31 Aralık’ta kepenlerimizi indirmek zorundayız. 32 bin lira kira veriyoruz. Ancak mülk sahibi Karagözyan Ermeni Yetimhanesi Vakfı kirayı 60 bin liraya çıkarmak istiyor. Pandemi nedeniyle çok ağır bir dönem geçirdik. Biz de çaresiz kaldık, dükkanımızı kapatıyoruz" diye konuştu.

Diğer yandan Abdurrahman Cengiz, sohbetin başında pastanenin tarihine ilişkin Şair Hakkı Zariç’in Evrensel’de yayımlanan ‘Lebon'da bir deli roman‘ yazısını gösteriyor. 'Tarihini öğrenmek için herkes okusun' diyor.

‘LEBON DA KAPATILIYOR, ÇAĞ YANGINI SÜRÜYOR’

Cengiz’in örnek gösterdiği Şair Hakkı Zariç’e ulaşıyoruz. Zariç ise ‘yaşananları kaygıyla izlediğini’ söylüyor.

‘SOKAĞIN VE MEKANIN ALACAKLARI BİRİKİYOR HAYATIMIZDAN’

‘Yahya Kemal’in uysal adımlarla gelip sakinliğine konuk olduğu pastane demek kilit vuruyor kapısına’ diyerek tepkisini dile getiriyor.

Ve şöyle anlatıyor Lebon’un kapanmasını;

“Nereye, hangi acıya dokunacağını şaşırıyor insan. Zamanın alnında biriken onca anıyı koyacak yer bulamadığında, suçu tarihe ve coğrafyaya atmaktan başka bir şey de gelmiyor elimizden. Lebon kapanıyor. Lebon da mı kapanıyor? Lebon’u da mı kapatıyorlar?

Yahya Kemal’in uysal adımlarla gelip sakinliğine konuk olduğu pastane demek kilit vuruyor kapısına. Nice şaire ve yazara kalbini açmış bir pastane bilmem ne gerekçeyle tasfiye ediliyor. Kent insanının ortak mirası olduğu gelmiyor iktidarın ya da muhalefetin aklına. İstanbul’un, Beyoğlu’nun nadide bir mirası daha yok olmanın eşiğinde, tabelasının söküleceği günü bekliyor. Kalbimiz çekilmiş diş oyuklarıyla dolu nihayet. Beyoğlu Belediyesi bando mızıka ekibini çağırsın o gün kapanışta hareketli bir şeyler çalsın, koro da şinanay söylesin. Bütün bu olan bitenden canı sıkılmayan kim varsa gidip kulede, yüksekte bir yerlerde içsin çayını. Sokağın ve mekanın alacakları birikiyor hayatlarımızdan.

Yüz yıldan fazla zamandır edebiyatımıza kapısını ve sabahını aralayan Lebon da kapatılıyor demek. Çağ yangını sürüyor”


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR