DİSK açıkladı: Asgari ücret 5 bin 200 TL olmalı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücrete ilişkin talep ve önerilerini açıkladı.  Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri katıldı.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücrete ilişkin talep ve önerilerini açıklayan DİSK, asgari ücretin net 5 bin 200 TL olması gerektiğini duyurdu.

 Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, "4 kişilik bir ailenin asgari geçim şartlarını belirleyen yoksulluk sınırının Kasım 2021'de 10 bin 200 lirayı aştığı, aralıkta bunun daha da artacağını öngörerek, bir hanede 2 kişi çalıştığında en azından bir yoksulluk sınırı kadar gelir girebilmeli" dedi ve ekledi: "Bu nedenle 2022 yılı asgari ücreti en az net 5200 lira olmalı diyoruz." açıklaması yaptı.

Çerkezoğlu, DİSK'in 2022 yılı asgari ücret taleplerini şu şekilde sıraladı:

DİSK, bunun için 11 maddelik taleplerini de kamuoyuyla paylaştı:

Asgari ücret ülkemizde en düşük ücret değil ortalama ücret haline gelmiştir. Asgari ücret tespitinde bu gerçek dikkate alınmalıdır.
Asgari ücret sadece işçinin kendisinin değil ailesinin de geçim şartları dikkate alınarak adil bir düzeyde saptanmalıdır.
Asgari ücret baskılanmış ve güdümlü resmi enflasyona göre değil geçim şartlarına ve ekonomik büyümeye göre saptanmalıdır. Dar gelirlilerin gıda enflasyonu ile kişi başına ekonomik büyüme asgari ücret artışında esas alınmalıdır.
Asgari ücret net ödenmelidir. Ücretlerin asgari ücret kadar kısmından vergi alınmamalı ve asgari ücretliye bütçeden sosyal güvenlik pirim desteği sağlanmalıdır.
Asgari ücret sonrası ücretlere uygulanacak vergi dilimi yüzde 10 olmalıdır. Vergi dilimlerine uygulanacak tarife enflasyon, ekonomik büyüme ve yeniden değerleme oranları dikkate alınarak saptanmalıdır.
Asgari ücret artışında yoksulluk sınırı bir kriter olarak dikkate alınmalı ve hanede iki çalışan olması varsayımından hareketle asgari ücret yoksulluk sınırının yarısı civarında olmalıdır.
Asgari ücret saptanırken bütün ücretlerde iyileşme sağlayacak vergi ve pirim desteği sağlanmalıdır.
En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyinde olmalıdır.
Diğer emek gelirlerindeki artışlar (ücretler, maaşlar, yevmiyeler ve emekli aylık ve gelirleri) asgari ücret artışının altında kalmamalıdır.
Yasada yer alan teşmil mekanizması (toplu iş sözleşmelerinin sendikasız işyerlerine ve işçilere genişletilmesi) etkin biçimde uygulanmalıdır.
Sendikalaşma ve toplu pazarlık önündeki engeller kaldırılmalı ve böylece Türkiye bir asgari ücretliler toplumu olmaktan çıkarılmalıdır.

'TÜM İŞÇİ HAVZLARINDA ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMASI BAŞLATACAĞIZ'

Tükenmez Haber'e konuşan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, 'asgari ücret çalışmasını tüm işçi havalarında başlatacaklarını' duyurdu.

Aslan şöyle konuştu;

"Asgari ücret talebimiz en az 5.200 net olarak açıkladık. Sadece açıklamak yetmiyor. Bu gün genişletilmiş başkanlar kurulumuz var. Kurulda değerlendireceğiz. Ama şunu belirtmek istiyorum. Ülkedeki çalışan işçilerin yaklaşık yüzde 60-70'i asgari ücret alıyorlar. Sanayi sitelerinde çalışan işçiler asgari ücretle çalışıyorlar. 1 Ekim'de başladığımız 'gelirde adalet, vergide adalet' çalışmasına ek olarak bugünden itibaren asgari ücret çalışmasını da ekliyoruz. Özellikle büyük kentler başta olmak üzere, sanayi sitelerinde, organize sanayi bölgelerinde asgari ücrete ilişkin aydınlatma çalışması sürdüreceğiz. İşçi durakları ve fabrikalarda çalışmalar yapacağız"

İşçilerin taleplerini örgütlemek için sahaya ineceğiz' diyen Aslan, diğer işçi konfederasyonlarına şu çağrıda buulndu;

Bir çok ilde açıklamalar ve gösteriler örgütleyeceğiz. Koşulara bağlı olarak mitingler gündeme gelecek. Sadece DİSK'in çalışma yapması yetmez. Diğer konfederasyonların iktidara yakın durması, beklentiye girmeleri doğru değil. İşçilerin taleplerini sahiplenmeleri gerekiyor. Tüm örgütlü olduğumuz iş yerleri temsilciler şube yönetimleri ve genel merkez konfederasyona yöneticileri olarak sahada olacağız. Bildiri ve afiş çalışmalar olacak ayrıca"


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR