Zeytin festivaline, zeytin ağaçlarını kesen firma sponsor oldu

Aydın’ın Çine ilçesinde ‘Çine Uluslararası Organik Memecik Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’, zeytin toplama yarışmasıyla başladı. Büyük yangının ardından üreticiler hala yaralarını sarmaya çalışıyor.

Duvar'da yer alan habere göre, ancak festivale Çine'de faaliyet yürüten maden firmalarının sponsor olması, ekoloji örgütlerinin tepkisine neden oldu.

Zeytin ağaçlarına zarar veren Kaltun Madencilik'in festival sponsoru olarak açıklandığını belirten Aydın Ekoloji ve Yaşam Platformu (AYEP) ile Çine Yaşam Platformu (ÇİYAP) ortak basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, maden firmalarının sponsor olmasına tepki gösterilerek "Ölmez ağacını öldürenler sponsor oldu" denildi. Geçen hafta Milas'ta "Zeytin Hasadı Şenliği" düzenlenmiş, yörede zeytin ağaçlarını kesen firmaların şenliğe sponsor olması halk tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Yöre zeytinlerinin ve geçmişten gelen zeytincilik kültürün tanıtıldığı şenliklere bu kez Çine'de tepki gösterildi. Festival yapılmasından rahatsız olmadıklarını, bunu coşkuyla karşıladıklarını belirten ekoloji örgütleri, maden firmalarının sponsorluğunun ise yanlış olduğunu belirtti.

AYEP ve ÇİYAP tarafından hazırlanan ortak basın metninde; "Maalesef bu festivalin sponsoru Kaltun Madencilik. Festivalin tanıtım afişinde Büyükşehir Belediye Başkanı ile Çine Belediye Başkanı'nın isimlerinden evvel Güney Ege Zeytinciler Derneği Başkanı unvanıyla madenci Osman Aydın'ın ismi yazılmış. Başka bir afişte de Mehmet Zengin Köfte'nin ismini görüyoruz. O da bizi yine Kaltun Maden'e götürüyor" ifadeleri kullanıldı. 

'FİRMALAR KENDİLERİNİ BU ŞEKİLDE YEŞİLE BOYUYOR'

Sosyal demokrat belediyelerin, zeytine sponsor olmaları için zeytin ağacı kesen firmaları bulduğunu belirten çevreciler, doğaya zarar veren firmaların kendilerini bu şekilde "yeşile boyadığını" belirterek, "Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ve Çine Belediye Başkanlığı’nı, bu maden şirketinin sponsorluğuna son vermeye çağırıyoruz" dedi. 


PAYLAŞ