CHP'li Özkoç'tan salonu terk eden Soylu'ya: Kaçamayacaksın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçesi görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu terörle mücadeleye ilişkin bilgi verirken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un gülmesine tepki gösterdi. Bakan Soylu, 'Ben gülmüyorum, ben terörle mücadeleyi anlatıyorum. Terörle mücadele yapmamız hoşuna gitmiyor, PKK'nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor değil mi? Orada biz şehit veriyoruz, sen gevrek gevrek gülüyorsun' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda terörle mücadeleye ilişkin açıklamalar yaptı. Bakan Soylu, Bitlis Sarpkayalar'da Eren Kış-7 Operasyonu'nun başlatıldığını vurgulayarak şunları söyledi:  

'Geçmişteki acı ve kayıplarımız bize büyük tecrübe kazandırmıştır. Terör eylemleri sayısı 2.817’den, yüzde 90’ı sınır ötesi tacizleri, bir kısmı da masum sivil insanları hedef alan, 135 sayısına inmiştir. Allah’a hamdolsun, şehirlerimizde huzur vardır. PKK, kilitlenmiştir. PKK bu yıl 5 tanesi de yurtdışından 48 kişiyi örgüte katmışken , son beş yılda 1.043’ü ikna olmak üzere, 2.072 örgüt mensubu teslim olmuştur. Türkiye'deki toplam terörist sayısı 180'in altına düşmüştür' dedi. Bakan Soylu, 'PKK kilitlenmiştir. Kato’dan Cudi’ye, Gabar’a kadar; Şenyayla’dan Cehennem Deresi ve Kutu Deresi’ne Kazan Vadisi’ne kadar; Çemçemadur’dan Sehi Ormanlarına, Tendürek’e kadar, terör örgütünün bütün kampları tarumar edilmiştir'

"PKK'NIN GELDİĞİ NOKTA HOŞUNA GİTMİYOR DEĞİL Mİ?"

Bakan Soylu konuşması sırasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'a tepki göstererek 'Ben gülmüyorum, ben terörle mücadeleyi anlatıyorum. Sürekli oradan gülmeyin, densiz. Ben terörle mücadelenin nasıl olduğunu anlatmaya çalışıyorum. El sallama, parmak sallama! Terörle mücadele yapmamız hoşuna gitmiyor, PKK'nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor değil mi? Orada biz şehit veriyoruz, sen gevrek gevrek gülüyorsun. PKK'ya her evden oy istediniz, unuttuğumuzu mu zannediyorsunuz? Sizin Genel Başkanınız istedi' dedi.

Tartışmanın büyümesi nedeniyle oturuma ara verildi.

SUNUMU YARIDA KALDI

Kısa usul tartışmasının ardından Süleyman Soylu, sunumuna başladı. Soylu’nun sunumu sırasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a yönelik “Ben terörle mücadele anlatıyorum. Sürekli oradan gülmeyin. Terör örgütleriyle yürüme. Ben terör örgütleriyle mücadelenin nasıl olduğunu anlatıyorum. Her evden bir oy istediniz PKK’dan” dedi.

Bunun üzerine CHP milletvekilleri ayağa kalkarak, Soylu’ya tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Senin yalanlarını dinliyoruz burada. Ahlak kuralları içinde konuş. Senin yalanlarını dinlemek zorunda mıyız? Herkes haddini bilecek. Ben senin ruhunu biliyorum, ruhunu. Tahammül edemiyorsun değil mi?” dedi.

“PROVOKATÖRLÜK YAPIYOR”

Bu sırada, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da “Süleyman Soylu’nun yaptığı provokatörlük yapmaktır, Yanıt veremeyeceği sorular olduğu için provokatörlük yapıyor” dedi.

SOYLU SALONU TERK ETTİ

Komisyon toplantısında tartışma dinmeyince Abdüllatif Şener, Süleyman Soylu’nun yanına gitti.

Engin Özkoç, bu sırada Soylu’ya; “Kaçamayacaksın. Gözüm üzerinde. Kaçamayacaksın. Yaptıklarının hesabını vereceksin. Kaçamayacaksın. Yalan söylediğini biliyorum” sözleri ile seslendi. Tartışmalar sırasında Soylu, komisyon salonunu terk etti.

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, “Meclis’imizde zaman zaman hararetli tartışmalar oluyor. Bunu bir yere kadar anlayışla karşılaşıyoruz. Mümkün olduğunca kişiselleştirmeden gerekirse sabaha kadar tartışacağız” dedi.

“’KAVGAYA HAZIRIZ’ NE DEMEK?”

Komisyon çalışmalarına bir süre ara verildi. Bu sırada CHP milletvekilleri ile AKP milletvekilleri arasında bir tartışma daha çıktı. CHP Grup Başkanvekili Özkoç, bir AKP milletvekilinin “Kavgaya hazırız” dediğini söyledi ve buna tepki gösterdi. Özkoç, “Kavgaya hazırız ne demek? Ne demek o? Saldırı mı yapacaksınız? Ne demek istiyorsun? Tehdit mi ediyorsun? Sayın Trabzon Milletvekili, tehdit mi ediyorsun? Bu tarafa parmak sallayarak, tehdit mi ediyorsun? Bize saldıracağını mı söylüyorsun? Elini sallayarak bize saldıracağını söylüyor, kavga çıkartacağını söylüyor. Bunun kayıtlara geçmesini istiyorum. Ben CHP’nin Grup Başkanvekiliyim. Sen burayı, parmağınla tehdit edemezsin” diye konuştu.

Soylu bir süre sonra, sunumuna devam etti.

Soylu, sunumunun uyuşturucu ile mücadele ile ilgili bölümünde; uyuşturucuyu kimin kullandığını söyleyeceğini belirtti. Bunun üzerine HDP’li Paylan, “10 bin doları söyle Sayın Bakan, 10 bin doları kim aldı?” diye bağırdı.


PAYLAŞ