'Döviz kurundan ihracatçılar da rahatsız'

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, döviz kurundaki dalgalanmanın hammadde, enerji ve lojistik gibi döviz endeksli girdilerde problem yarattığını ifade ederek mal alamaz ve fiyat veremez noktaya gelindiğine dikkat çekti

 Eskinazi’nin ifadeleri şöyle:

Ticari hayat çok gerildi, İhracatçılar olarak fiyat veremiyoruz, mal alamaz noktaya geldik. Üretim ve ihracat durmak üzere. Türk ekonomisinde hammadde, enerji, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli. Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir dalga değil. Bu dalgalanma hem işletmelerimize, hem de ekonomimize büyük yaralar açar. İşletmelerimizin özsermayeleri eridi. Kahin olmaya gerek yok bundan sonraki aşamada bankalar kredi veremez noktaya gelecek. Gelinen nokta iş dünyasının çözüm bulabileceği noktayı çoktan geçti. Acil önlem alınmalı. Politikacılar birlikte çözüm üretmeli.

Eskinazi, Sözcü’ye yaptığı değerlendirmelerde ise bu durumlardan kaynaklı ihracatçıların gelen siparişleri çevirmek zorunda kalmaya başladığını ifade etti. Eskinazi’nin ifadeleri şöyle:

Şu an için siparişleri geri çevirmek zorunda kalan ihracatçıların sayısı az ama önlem alınmadığı takdirde bu sorun büyür. Müşteri kaybetmeye başlarız. En büyük korkumuz ve bahsettiğim yara da budur. Birlik olmamız gereken günler ve politikacıların bir an önce müşterek bir paydada buluşmasını, önlem almalarını talep ediyoruz. Testiyi kırmadan evvel önlem alınmalı.

 


PAYLAŞ