'Geçinemiyoruz' diyen vatandaşlar hükümeti protesto etti

Dolardaki yükseliş, TL'deki büyük değer kaybı, ardı ardına gelen zamlar ve uygulanan ekonomi politikalarına karşı emekçiler pek çok kentte "Geçinemiyoruz" diyerek alanlara çıktı.

KADIKÖY'DE MÜDAHALE

Kadıköy Bahariye Caddesi'nde toplanan bir grup zam kararlarını ve artan fiyatları protesto etti. Toplanan kitleye saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. HDP milletvekili Musa Piroğlu, Bahariye Caddesi'ne giren TOMA'nın önüne geçerek yaşanan şiddete ve gözaltılara tepki gösterdi. Piroğlu, "Polis terörünü durdurun" dedi. Piroğlu'nun tepkisinin ardından TOMA geri çekildi.

Bu sırada halkın eylemcilere destek vermesinin ardından çok sayıda polis Kadıköy sokaklarına girdi. "Polis defol, bu sokaklar bizim" sloganı atan eylemcilere saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Kadıköy Barlar Sokağı'nda da çok sayıda gözaltı yaşandı. Gözaltı araçlarına bindirilirken protestoculara şiddet uygulandı. Polis, görüntü almak isteyen gazetecilere de saldırdı.,

Adana, Samsun, Antalya ve daha bşrçok ilde 'hükümet istifa' eylemleri düzenlendi.

Evrensel'de yer alan habere göre eylemler şöyle gerçekleşti;

ANKARA

Ankaranın çeşitli mahallelerinde eylemler düzenlendi.

Mamak Mutlu Mahallesi’nde “Geçinemiyoruz” yazan pankartla sokağa çıkanlar “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüdü. Sokağa çıkanlara polis müdahale etti. 6 kişi gözaltına alındı.

Tuzluçayır Mahallesi'nde de yurttaşlar sokağa dökülüp AKP iktidarının kendilerini açlığa ve yoksulluğa mahkum eden ekonomi politikilarını tencere tava çalarak protesto etti. Geçinemediklerini söyleyen mahalleli, "Hükümet istifa" ve "Krizin yükü patronlara" sloganları attı. Polis açıklama ve yürüşü engelledi. Gerekçe olarak ise Ankara Valiliğinin uzun süredir toplantı, yürüyüş ve basın açıklaması yasağının olduğunu öne sürdü. Mahalleli, ıslık, sloganlar ve tencere tavalar çalarak polise tepki gösterdi.

ODTÜ'DE KİTLESEL YÜRÜYÜŞ

ODTÜ öğrencileri zamlara ve geleceksizliğe karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

İZMİR: ARTIK YETER BU İKTİDARA VE DÜZENE MECBUR DEĞİLİZ

İzmir’in farklı ilçelerinde halk “Geçinemiyoruz” diyerek eylemler yaptı. Buca Emek ve Demokrasi Güçleri, kurdaki yükselmeden sonra ekonominin kötü gidişatına dikkat çekerek, “Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” dedi.

ADANA'DA "GEÇİNEMİYORUZ" DİYEN EMEKÇİLER SOKAĞA ÇIKTI

Pahalılığa ve zamlara karşı insanca bir yaşam için emekçiler Adana'da Barajyolu'nda bir araya geldi. Emek Partisi ve Türkiye Komünist Partisi'nin çağrı yaptığı eyleme TİP, TÖP, SOL parti Halkevleri ve TÖP de destek verdi.

Gençlik Meydanı'nda yürümek için İşbankası önünde toplanan vatandaşların yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi. Baraj Yolunda bulunan TKP binası ablukaya alındı. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine Eylem Gençlik Meydanı'nda yapıldı. Vatandaşlar "İş Ekmek Özgürlük", AKP istifa" sloganları ile hükümeti protesto etti.

Ortak açıklamayı okuyan Eylül Çapar, "Erdoğan, 'ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz' dese de onun verdiği savaş, kurduğu tek adam düzeni için çalışan ve üçer beşer maaş alan bürokratların cebi, bu iktidardan nemalanan havuz medyası, ihaleler yoluyla servetine servet katan inşaat şirketleri ve tekelci sermaye güçlerinin çıkarlarını koruma savaşıdır. Mevcut koşullarda bir kurtuluş savaşına ihtiyaç vardır. O da tek adam yönetimi ve onun sömürü, yağma ve baskı politikalarına karşı verilecek olan hak ve özgürlükler savaşıdır" dedi.

Emekçilerin seçeneksiz olmadığını vurgulayan Çapar, “Bekleyin ekonomiyi düzelteceğiz” diyenler de, “bekleyin biz gelince düzelecek” diyenler de çare değildir. Seçenek, işçi, emekçi, üretici halkın birleşik mücadelesidir. Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip, İş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz" diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)

BURSA: DÜŞÜK ÜCRETLERE VE YOKSULLUĞA KARŞI ORTAK MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM

Bursa Demokrasi Güçleri zamlara, düşük ücretlere ve yoksulluğa karşı yaptığı basın açıklaması düzenledi. Fomara Meydanı’nda bir araya gelen Bursa Demokrasi güçleri, “Düşük ücretlere ve yoksulluğa karşı ortak mücadeleyi büyütelim” dedi.


PAYLAŞ