‘Gülistan’ın kaybolması herkesin kalbinde büyük bir yara’

TÜKENMEZ HABER -  Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Dünyanın ve Türkiye’nin birçok yerinde kadınlar şiddete ve tacize karşı gün boyu eylemde olacak. Kadın eylemlerinin bir adresi de Dersim.

Son günlerde kadınların sık sık taciz ve şiddete karşı ses çıkardığı ve eylemler düzenlediği kentlerinden başında geliyor Dersim. Diğer yandan Dersimli kadınlar için kapanmamış bir mücadele sayfası da var; Gülistan Doku.

Dersimli kadınlar, 5 Ocak 2019 yılında kaybolmasının ardından kendisinden bir daha haber alınamayan ve 690 gündür kayıp olan Gülistan Doku’nun akıbetini sormaya devam edecek.

Tükenmez Haber’e konuşan Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği Avukatlarından Çağla Yolaşan,kuşkusuz ki Gülistan’ın kaybolması herkesin kalbinde büyük bir yara” diye konuştu. 

‘TACİZ VE ŞİDDET FAİLERİNİN CESARET BULACAĞI ONCA YARGI KARARI VAR’

- Dersim son zamanlarda kadınların 'tacize ve cinsel saldırılara karşı' yaptıkları eylemlerle gündeme geldi. Dersim'de zaman zaman artan şiddetin ve taciz vakalarının nedeni nedir?

Biz hem dernekte hem de bileşeni olduğumuz kent kadın platformumuzda haberdar olduğumuz şiddet ve taciz vakaları için mutlaka kamuoyu oluşturacak işler yapmaya çalışırız. Taciz işyerinde olmuşsa işyerine gideriz, mutlaka sokak eylemi koymaya çalışırız, hiçbir şey yapamazsak da basına yazılı açıklamalar yollarız. Eğer başvuru alamadıysak mağdura biz gideriz. Henüz bu olanaklarımız var ve bunları kullanmaya çalışıyoruz. Bu sebeple kentte yaşanan şiddet olaylarının değilse de taciz olaylarının önemli bir kısmı gündeme geliyor.

Bu olayların görünür olması belki de cevabın bir tarafı. Ama diğer tarafıyla da şiddetin barbarlığa dönüştüğü bir dönemden geçiyoruz. Şiddet faillerinin cesaret bulabileceği onlarca söylem, onlarca yargı kararı var. Bir örnek; Dersim’de bir büfede çalışan üniversiteli bir kadın geçtiğimiz yıl işletmecinin tacizine uğradı, soruşturmasına takipsizlik kararı verildi ve aynı büfede bu yıl da bir çocuk istismara uğradı. Taciz ve şiddet faillerinin birbirinden yol yöntem öğrendiğini, nelerin onları cezadan kurtaracağının farkında olduklarını biliyoruz. 

‘DERSİM HAFIZASINDA ÇOK FAZLA KAYIP HİKAYESİ VAR’

- Ve yine Gülistan Doku… Bir 25 Kasım'da daha Gülistan'dan haber alınamadı. Gülistan'ın kaybolması, Dersimli kadınlar üzerinde nasıl bir etki yarattı?

Dersim hem 38, hem 90’lı yılların faili meçhulleri sebebiyle hafızasında çok fazla kayıp hikayesi olan bir kent burası. Gülistan’ın kaybolması kentte belki de bu yüzden ilk günden beri şüpheli eski sevgili ve onun polislik yapan babasından ayrı tartışılmadı. Herkesin kendince “ne olmuş olabilir” sorusuna verdiği yanıtları var. Ama kuşkusuz ki Gülistan’ın kaybolması herkesin kalbinde büyük bir yara.

‘MEMLEKETİN BAŞLICA GÜNDEMİ YOKSULLAŞMA VE ŞİDDET’

- Biraz da derneğinizin çalışmalarından bahseder misiniz? 

Derneğimiz 2010 yılından beridir Dersim’de kadınlar arasında ve kadınlarla çalışan bir dernek. Aynı zamanda kentin de tek kadın derneği. Kuruluş sözü de; Emeğimizi, ekmeğimizi, kimliğimizi elimizden almak isteyenlere karşı; mahallelerde, köylerde yaşayan bütün kadınlarla bir arada mücadele.

Son günlerde memleketin başlıca gündemi yoksullaşma ve şiddet olduğu için bizim de gündemimiz yoksullaşma ve şiddet. Bilhassa üniversiteli kadınların barınma sorunu aynı zamanda tacize uğramalarını da kolaylaştıran sonuçlar doğurdu. Son dönemlerde başlıca gündemlerimizden bir tanesi bu.

Diğer yandan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında çeşitli buluşmalarımız oldu. Özel olarak şunu aktarabilirim; Uzunca zamandır Dersim'de basın açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtımı, stant, afiş yani neredeyse tüm demokratik haklar valilik kararıyla yasak. Covid-19 ile mücadele kapsamındaki tek icraat da bu herhalde.

25 Kasım etkinliklerimiz kapsamında stant açmak ve bildiri dağıtmak için valiliğe izin başvurusu yaptık ve reddedildi. Ertesi gün de dernek üyelerimiz polis tarafından resmi olarak takip edildi, ola ki bildiri dağıtırlarsa engel olalım diye. Güler misin ağlar mısın bir durum. Sanki bir kadın derneğinin şiddetle mücadele faaliyeti değil de IŞİD faaliyetini engelleyecekler. Bu aynı zamanda bölgedeki kadın kurumlarının özel zorluklarından da bir tanesi.


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR