'İsyanımız bitmedi' diyen kadınlar Taksim'de buluştu: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz

TÜKENMEZ HABER - 25 Kasım Kadın Platformu'nun, "Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi! Büyüyor! Hayatlarımız için mücadeleye!" çağrısına kulak veren kadınlar İstiklal Caddesi ve çevresini ablukaya alan polise aldırış etmeden Tünel Meydanı'nda buluştu. Buradan İstiklal Caddesi'ne yürümek isteyen kadınlar polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı. 

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, şiddeti protesto etmek için İstanbul Taksim'de bir araya geldi.

5 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, bir kez daha erkek şiddetini protesto etmek isteyen kadınlar Tünel'de bir araya geldi. İstanbul'un bir çok ilçesinden gelen kadınlar 'Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz' sloganlarıyla buluştu.

Taksim/Tünel'de bir araya gelen kadınlar "Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor" yazılı pankartı açtı.

‘Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz’, ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’, ‘Kadınlar birlikte güçlü’ sloganları atan kadınlar, döviz ve pankartla kadına yönelik şiddete karşı mücadele mesajı verdi.

Eylemde sık sık ‘hükümet istifa’ sloganları atılırken, katledilen kadınlar için de bir kez daha adalet istendi.

Tünel Meydan'ından İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray’a doğru yürüyüşe geçen kadınların önü polis barikatıyla kesildi. Polis kadınların Odakule'ye kadar yürümesine izin verirken, kadınlar polise ‘Kadınları değil, cinayetleri engelle’ sloganıyla tepki gösterdi.

Eylem sırasında ‘Kadınlara değil katillere barikat’, ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’ sloganları atan kadınlar barikatın kaldırılmasını istedi. ‘Hükümet istifa’, ‘Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz’ sloganları atan kadınlar polis barikatına yüklendi.

Polis bariyerlerinin ilk sırasını yıkan kadınlara polis plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. 

Taksim'e yürümelerine izin verilmeyen kadınlar, '25 Kasım yasaklanamaz' diyerek polis barikatı önünde açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

25 Kasım da kadınların isyanı da yasak tanımaz! Bugün burada erkek şiddetine karşı birbirimizden aldığımız güçle mücadelemizi büyütmek için buluştuk. Bugün hayatlarımızı savunmak için, bir kişi daha eksilmemek için buluştuk. Öfkemizi de isyanımızı da umutlarımızı da engelleyebilecek bir barikat yok. 

Erkek devlet  şiddetine karşı, erkek egemenliğine karşı, yoksulluğa, işsizliğe, savaşa, hukuksuzluğa, cezasızlığa, ayrımcılığa karşı, her gün yaşanan kadın katliamlarına,trans cinayetlerine karşı, bizler yine buradayız işte, yine sokaklardayız.  

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kamusal alanlar erkek devlet şiddetine artık yeter diyen kadınlara kapatılmaya çalışıldı. İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilerek faillere adeta arka çıkan devlet, bizi engellemeye çalışıyor.
25 Kasımı değil, sokaktan geçerken “kadın olduğu için karşı koyamayacağı düşünülerek” öldürülen Başak Cengiz’in katilini, kadın katillerini engelleyin!

Hayatları için mücadele eden kadınları, LGBTİ+ları değil, uzaklaştırma kararlarını görmezden gelen/uygulamayan erkekleri engelleyin!

Çocuk istismarını, çocukların evlendirilmesini, istismar sanıklarının Elmalı’da ve pek çok davada olduğu gibi beraat etmesini engelleyin!

Çilem’i, Öznur’u, Nevin’i, Melek’i ölmemek için öldürmek zorunda bırakan sistematik erkek şiddetini engelleyin!

Gözaltında çıplak arama yani cinsel şiddet uygulayanları engelleyin!

Kadınların emeğinin hem devlet, hem sermaye hem erkekler tarafından sömürülmesini, sosyal güvence ve geçim için aileye erkeklere mecbur edilmesini engelleyin.

Nefret söylemlerini bırakın homofobi, transfobiyi engelleyin. Göçmenlere karşı ırkçı söylemleri, emek sömürüsünü, cinsel istirması engelleyin. 

Bizler tabi ki İstanbul Sözleşmesi’nden bi gecede çekilenlerin önceliğinin şiddeti önlemek olmadığını bildiğimiz için bu yasağa şaşırmıyoruz, bu yasağı tanımıyoruz da. 

Engellenen biz olmayacağız; bu yasağı, bu kararı alanları, erkek şiddetini besleyenleri engelleyeceğimiz bir dünyayı kurmak bizim elimizde. Gücümüz birbirimizde. Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor."

GAZETECİLER DE GAZDAN ETKİLENDİ

Eylemi takip eden basın mensupları da biber gazından ve polis müdahalesinden etkilendi. Müdahale sırasında Artı TV kameramanı Bilal Meyveci yaralandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Basın-İş Sendikası, ''Taksim'de 25 Kasım eylemini takip eden üyemiz Artı TV kameramanı Bilal Meyveci yakın mesafeden sıkılan gaz nedeniyle yaralanmıştır. Alandaki diğer gazeteciler de müdahaleden etkilendi. Polisin görevini yapan gazetecilere müdahalesi kabul edilemez'' ifadelerini kullandı.


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR