DİSK'li işçiler: Geçinemiyoruz, artık yeter!

DİSK, başta İzmir, Mersin, Antalya, Adana ve Eskişehir'de eylemlerle "İşçiler üretimden gelen güçlerini ve her türlü demokratik yöntemi kullanarak direnecek, kara kışı işçi baharına çevirecek" dedi.

“Artık yeter geçinmek istiyoruz” açıklaması yapan işçiler Türk-İş, Hak-İş ve emek ve demokrasi güçlerine geçim sorunlarını çözmek için üretimden gelen gücünü kullanma çağrısı yaptı.

İZMİR

Basmane Meydanı’nda düzenlenen açıklamaya İzmir’in Gaziemir, Buca, Karabağlar, Konak ve daha birçok ilçesinden işçiler katılırken, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları da işçilerin eylemine destek verdi. “Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza, artık yeter, geçinmek istiyoruz” yazılı pankart taşınan açıklamada, sık sık “Şalter inecek bu iş bitecek”, “Hükümet istifa”, “AKP mezara halk iktidara” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

HATAY

Hatay’da Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya gelen DİSK’li işçiler, “Dövizden size ne diyorlar. Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Biz TL kazanıyoruz, döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. TL değer kaybettikçe her gün yoksullaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

ANTALYA

Antalya’da DİSK’li işçiler Attalos Meydanı’ndan seslenerek, “Biz ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirket değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık.  Ülkenin kaynaklarını ucuza kapatan petrol prensleri kazanıyor. Ama TL değer kaybettikçe, bizim emeğimiz ucuzluyor” dedi.

ESKİŞEHİR

DİSK Eskişehir Bölge Temsilciliğinin çağrısıyla işçiler Ulus anıtı önünde buluştu: “Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna “kurtuluş savaşı” diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor“


PAYLAŞ