'Osmangazi Köprüsüne ödediğimiz 1 aylık parayla 11 SMA'lı çocuğu kurtarabiliriz'

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmesinde konuşan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, "Osmangazi Köprüsüne ödediğimiz 1 aylık parayla 11 SMA’lı çocuğu kurtarabilir" ifadelerini kullandı.

TİP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, TBMM’de bugün görüşülen Sağlık Bakanlığı bütçesinde, Sağlık Bakanlığına iki önemli sorunda adım atması gerektiğini söyledi. Kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olan HPV aşısının ücretsiz olarak yapılması gerektiğini belirten Kadıgil, SMA’lı çocuklar için de mutlaka çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.

Kadın ve çocukların yaşaması için yeterince para kaynağı olduğunu vurgulayan Kadıgil, AKP’nin tercihlerine dikkat çekti. Kadıgil “ Osmangazi köprüsüne tek bir ay için bu halkın ödediği geçiş garantisi 280 milyon TL. Sadece 1 ay bu çetelere mütayitlere ödeme yapmasak on bir çocuğun hayatını kurtaracağız. Sadece son 6 ayda aynı Osmangazi köprüsüne ödediğimiz parayı ödemesek, 750 bin kız çocuğuna 3 doz HPV aşısı yaptırabiliriz” dedi.

Kadıgil, sabah saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu hastaneyi aradığını belirterek “HPV aşısı olmak istediğimi söyledim fiyat sordum. 700 TL dediler. Sevki, şırıngası ortalama 800. Bundan en az 3 doz olmam lazım yani ben kanserden korunmak isteyen bir kadınsam en az 2100 TL’yi gözden çıkartmam lazım! Bi de kızıma yaptırayım desem asgari ücretli bir çalışanın iki ay yemeden içmeden kira ödemeden tüm gelirini bunun için ayırması gerekiyor. Hekimsiniz, kız çocuğunuz var mı bilmiyorum ama olsaydı parasını bastırıp daha ergenliğe girmeden bu aşıyı derhal yaptıracağınızı da biliyorum. Peki bu aşıyı yaptıracak kadar şanslı olmayanlar? Yani parası olmayanlar? O kadınları niye ölüme terk ediyorsunuz Sayın bakan? Yani yine zenginler yaşarken fakirler ölüme terk ediliyor!” ifadesini kullandı.

Kadıgil, konuşmasının ardından, HPV aşısının ücretsiz olması için geçtiğimiz Nisan ayında verdiği kanun teklifini Bakan’a sundu.

Konuşmasının ikinci bölümünü SMA hastası çocuklara ayıran Kadıgil, geçen hafta 2 çocuğun tedaviye ulaşamadığı için hayatını kaybettiğini bir annenin ise çaresizlikten intihar ettiğini hatırlattı.  Kadıgil “Tedavisi olan bir hastalıktan çocuklarımız ölüyor. Neden ufacık çocuklar aylarca yıllarca para toplanmasını beklerken olmadık acılara maruz kalıyorlar! Yemek yiyemiyorlar, kilo almasınlar diye her gece aç yatıyorlar, kasları eriyor, cihaz olmadan nefes dahi alamıyorlar. Hafta 7 gün 24 saat çocuklarının nefesi kesildi mi diye panik halinde bekliyor aileleri. Peki biz ne yapıyoruz? Bir bebeğin hayatı ile tedavisi arasındaki tek engel olan parayı ortadan kaldırmıyoruz” dedi.
 


PAYLAŞ